Вие имате прво да ја знаете вистината

ЗОШТО Е ВАЖНО ДА ЈАДЕТЕ БАРЕМ еден ПОРТОКАЛ на ДЕН? Не сте ни свесни КОЛКУ тоа влијае на ОРГАНИЗМОТ

Портокалите се најпопуларното медитеранско овошје кое е богато со витамин Ц, Б и А, содржи калиум и калциум. Токму високата содржина на витамин Ц делува како антиоксиданс, а ова овошје има големи придобивки за организмот.

Портокалот е полн со витамин Ц, кој помага во зајакнување на имунолошкиот систем, што е особено важно во текот на зимата кога сме поподложни на настинки и вируси.

Покрај тоа, високото ниво на калциум во ова овошје го одржува и штити здравјето на коските и забите.

Неодамнешните студии покажаа дека магнезиумот во портокалите го намалува крвниот притисок.

Но, не се препорачува да се цеди сок од портокал, туку да се консумира целото овошје.

Високата концентрација на хесперидин, соединение кое во изобилство се наоѓа во агрумите, го намалува лошиот холестерол.

Самиот портокал не содржи ни приближно толку хесперидин, па затоа би било добро да ја користите кората во која се наоѓа секогаш кога е можно.

Антиоксидантните својства на портокалот ја штитат кожата од ефектите на слободните радикали. За добар тен се препорачува дневно да се пие една чаша сок од портокал.

Тие се исто така богати со бета-каротин, кој помага да се заштитат клетките од оштетување и да се спречат знаците на стареење. Тие го штитат желудникот и го подобруваат варењето, што спречува запек и надуеност.

Тие имаат богат извор на нерастворливи и растворливи влакна, кои помагаат во заштитата на желудникот и цревата преку спречување на проблеми како што е синдромот на нервозно дебело црево.

Фолната киселина и фолатите во портокалите го спречуваат развојот на мозокот и ги одржуваат виталните органи во добра состојба.

Конзумирањето портокали особено се препорачува за трудниците бидејќи позитивно влијае на развојот на фетусот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!