Вие имате прво да ја знаете вистината

Кога од разводот ќе заработиш 676 милиони долари: Мажот никогаш не бил посреќен, а жената не зборува

Во 2018 година, судот и нареди на разведената двојка Меклоу да продаде колекција на уметнички дела и да го подели приходот за време на постапката за развод. Меѓу уметничките дела во колекцијата се делата на Џексон Полок, Марк Ротко и Сај Тумбли.

Многу вредна колекција на уметнички дела стекнати во текот на повеќе од 50 години брак беше продадена за неколку часа на рекордна аукција, по разводот на њујоршкиот магнат за недвижнини, Хари Меклоу, и неговата сега веќе поранешна сопруга Линда.

Колекцијата Меклоу беше продадена за 676,1 милиони долари во присуство на повеќе од 300 љубители на уметноста, објави аукциската куќа Сотби на почетокот на неделата. Во колекцијата се наведува дека секое уметничко дело во неа е „совршено ремек-дело“.

Тоа е најмногу пари што некој го платил за колекција во 277-годишната историја на Сотби, соопшти аукциската куќа.

„Собирана повеќе од половина век, колекцијата одразува децениско пребарување, усовршување и водена е со големо трпение и вродено разбирање за квалитетот“, велат од Сотби.

Колекцијата се состои од вкупно 65 дела, од кои повеќе од половина беа продадени во понеделникот, а останатите ќе бидат понудени на аукција во мај 2022 година во Њујорк.

Меѓу 35-те уметнички дела, најценета беше сликата на Ротко со наслов Бр. 7, од 1951 година, која е продадена за 82,5 милиони долари по осумминутна аукција. Тоа беше втора највисока цена за дело на апстрактен уметник и прв пат сликата да стигне на аукција.

Идентитетот на купувачот на сликата не е познат, но таа предизвика жестоки телефонски понуди од луѓе кои застапуваа азиски клиенти, објави Ројтерс.

Скулптурата Ле Нез на швајцарскиот уметник Алберт Џакомети е продадена за 78,4 милиони долари на колекционер во Азија, објави Сотби.

Изработена од бронза, челик и железо, скулптурата Ле Нез е симбол на скулптурни дела на карпести, слаби фигури од 20 век.

Сликата на Полок бр. 17, 1951 година, дел од неговата серија Црни чисти или црни слики, беше продадена за 61,2 милиони долари, што е рекорд на аукција за уметникот и повеќе од двојно повеќе од проценката од 35 милиони долари. Свиленото платно на поп-уметникот Енди Ворхол од 1962 година, направено кратко по смртта на Мерлин Монро, беше продадено за 47,3 милиони долари.

Семејството Меклоу се венчаа во 1959 година и поднесоа барање за развод во 2016 година. Нивната колекција се проценуваше на околу 400 милиони долари.

“Многу сум задоволен и среќен. Се чувствувам многу привилегирано”, изјави Хари Меклоу за Артнет по аукцијата.

Присутна беше и неговата поранешна сопруга Линда, но не зборуваше со новинарите, изјави Артнет.

Линда Меклоу, долгогодишен колекционер и кустос, беше прогласена за почесен комесар на Музејот на уметност Метрополитен во 2016 година за нејзината „посветеност“ на уметноста и образованието, соопшти тогаш музејот, поздравувајќи ја нејзината огромна повоена колекција на современа уметност.

Хари Меклоу се ожени со Патриша Ландо во 2019 година и стигна на насловните страници кога објави големи слики од себе и неговата нова сопруга на една од неговите згради во Њујорк.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!