Вие имате прво да ја знаете вистината

На Вучиќ му се закануваат со стрелање, а тој одговара: Немам 619 милиони евра на странска сметка и не плаќам рекет

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не сакаше да ги коментира наводите на Горан Марковиќ.

Не би сакал да ги коментирам навредите на Горан Марковиќ. Но, можам да прашам зошто, рече тој.

Затоа што помогнав и дадов се од себе, ги издржав сите политички притисоци на мојот грб, го изградив најмодерниот гасовод низ Србија? Затоа што ги реновиравме Народниот музеј, Музејот на современа уметност и театарот Врање? Затоа што наскоро ќе може до Златибор да дојде по автопат, а ние ги броевме мртвите на Ибарската магистрала, дали ќе ме пукаат затоа што кога одиш во Бугарија и Истанбул ќе патуваш по најмодерниот автопат? Затоа што го уредивме храмот Свети Сава, поради споменикот на Стефан Немања, затоа што ја имаме најсилната војска во регионот, постави реторичко прашање Вучиќ.

Тој ги коментираше и нападите врз семејството, велејќи дека некој им рекол дека тој е најчувствителен кон семејството.

Секогаш најмногу ги напаѓаа моите деца и брат ми затоа што некој им кажа дека сум најранлива за нив и лажеа за се. Лажеа дека син ми е менаџер на фудбалери, дека е менаџер на Душан Влаховиќ и сите ги демантираат.

Дали сум виновен што немам сметка во странство и немам 619 милиони евра?

Јас се борам одговорно и чесно за Србија, никому нема да платам рекет, изјави Вучиќ.

Тој ја коментираше предизборната кампања и претстојните избори, велејќи дека одговорил на повеќе од 3.500 прашања од медиумите на политичките противници.

Ме интересираат бројките на изборите. Ги знам вистинските бројки. Убаво им велам, победете на изборите, но мора да имате политика, не можете да ја базирате на лаги и да се фалите со извештаите на европратениците. Бидејќи народот вели, не сме будали, рече тој и додаде дека досега се отворени 300 фабрики.

Некои мислат дека ќе стигнат до целта со посериозна закана. Протестите покажаа и зголемување на рејтингот на политичката партија што ја предводам. Суштината е дека луѓето бараат сериозност и одговорност, енергија и амбиција, но тие бараат и пристојност, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!