Вие имате прво да ја знаете вистината

Нокаут на пандемијата: Новиот лек на Фајзер против ковид е ефикасен 89 отсто

Ажурираните резултати од Фајзер за експериментален третман за коронавирусот покажаа дека тој го намалува ризикот од хоспитализација или смрт за 89 отсто доколку им се даде на возрасни лица со висок ризик во рок од неколку дена по првите симптоми, соопшти компанијата во соопштението за медиумите.

Фајзер се надева дека на крајот ќе може да понуди апчиња, наречени пакловид, за луѓето кои би ги земале на домашно лекување пред да се разболат толку многу што ќе мора да одат во болница.

Пакловид комбинира нов антивирусен лек наречен нирматрелвир со постар наречен ритонавир. По еден месец следење, студијата открила пет хоспитализации и нема смртни случаи кај 697 луѓе кои го примиле лекот во првите три дена по почетокот на симптомите.

Од 682 кои примиле плацебо, 44 биле хоспитализирани, вклучително и 9 кои починале. Сите возрасни лица во оваа студија беа невакцинирани.

Ако се даде во првите пет дена по почетокот на симптомите, ефикасноста беше слична: 88 проценти. Овие резултати се во спротивност со сличната најава на компанијата минатиот месец, кога сè уште не беа пристигнати сите податоци.

Студијата, исто така, покажа „приближно 10-кратно намалување на вирусното оптоварување на 5-тиот ден, во споредба со плацебо“, се вели во соопштението.

„Ова го истакнува потенцијалот на лекот да ги спаси животите на пациентите ширум светот, без разлика дали тие биле вакцинирани или не“, рече извршниот директор на Фајзер, д-р Алберт Бурла.

Компанијата вели дека очекува лекот да остане ефикасен против варијанти како што е омикрон и се чини дека тоа го прави при лабораториски тестови бидејќи лекот го блокира ензимот вклучен во репликацијата на вирусот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!