Вие имате прво да ја знаете вистината

Откажан дочекот на Новата година во Париз поради Ковид мерките

Париз го откажа планираниот новогодишен огномет, како дочекот на новогодишната ноќ на Елисејските полиња, во согласност со новите владини правила за да се спречи ширењето на новиот вид на Ковид-19 вирусот, Омикрон.

Францускиот премиер, Жан Кастекс изјави во петокот дека сите поголеми јавни новогодишни прослави ќе се забранат, дури и оние кои се вакцинирани, и е препорачано да се подложат на само-тестирање за Ковид-19 пред да се соберат на забавите за испраќање на старата година и дочекување на новата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!