Вие имате прво да ја знаете вистината

Какво НАТО, какви војници, тоа се само музички желби на Бакир Изетбеговиќ: Луѓето на Додик не даваат зелено светло

Лидерот на СДА, Бакир Изетбеговиќ не може да одлучува за округот Брчко или за војниците на НАТО, изјави премиерот на Република Српска, Радован Вишковиќ.

Вишковиќ го изјави ова по повод повикот на Изетбеговиќ НАТО и ЕУФОР да го зголемат своето присуство во БиХ, особено во округот Брчко.

„Какво НАТО, какви војници, каков Брчко, Бакир не одлучува за тоа. Тој не може да одлучува за Брчко или војници на НАТО, тоа може да биде негова музичка желба“, рече Вишковиќ, пренесува РТРС. Тој додаде дека Изетбеговиќ треба да ја прифати Босна и Херцеговина „таква каква што е, а тоа е државната заедница на двата ентитета од трите конститутивни народи“.

„Само таква БиХ, врз основа на Дејтонскиот устав, може да опстане, а ако Изетбеговиќ мисли дека може да се откаже од Србите и Хрватите, не може да ја спаси БиХ“, рече премиерот на Српска.

Вишковиќ оцени дека има голем апсурд и во тој контекст изјави дека институциите во Република Српска повеќе се залагаат за зачувување на БиХ отколку Изетбеговиќ и луѓето околу него.

По седницата на Главниот одбор на СДА, Изетбеговиќ ги повика НАТО и ЕУФОР да го зголемат своето присуство во БиХ, особено во округот Брчко, согласно нивниот мандат.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!