Вие имате прво да ја знаете вистината

Доаѓа АМЕРИКАНСКИОТ БОГ НА ВОЈНАТА: Ова е одговорот на САД на руските дронови, може да открие мува во лет (видео)

Кратос доби едногодишен договор од 17,7 милиони американски долари од Военото воздухопловство на САД за дизајнирање и развој на беспилотно летало што може да функционира како станица за детекција надвор од авионот.

Компанијата во вторникот соопшти дека работата на OBSS на беспилотните летала на Одделот за беспилотни системи Kratos има опција да се продолжи за уште 15 месеци за производство на технологија и напори за демонстрација што ќе ја доведат до потенцијалната вредност на договорот од 49 милиони долари.

Програмата OBSS го поддржува портфолиото на технологија на созревање на автономни платформи за соработка на Лабораторијата за истражување на воздухопловството. Предвидено е возилото да биде конвенционален UAS за полетување и слетување кој има млазен погон и е високо модуларен.

Беспилотната платформа на Кратос треба да служи како преграда за оружје или сензор за летала со екипаж. Ќе биде развиен користејќи ја рамката за дигитално инженерство на компанијата.

Компанијата ќе работи во своите инженерски и технолошки капацитети во Тексас, Калифорнија и Оклахома.

Kratos Guest Works, кој одигра значајна улога во дизајнот на нашиот OBSS систем, уште еднаш покажа дека нашиот реален, докажан, дигитален инженерски процес, методологија, ресурси и инфраструктура се оптимизирани за прифатлив развој на системот, рече Ерик ДеМарко, претседател и извршен директор на Кратос.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!