Вие имате прво да ја знаете вистината

Досега најОстра порака до Новак Ѓоковиќ од Австралија: Многу греши!

Настапот на првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен се уште е мистерија.

Секојдневно од Мелбурн пристигнуваат разни пораки дека вакцинацијата е задолжителна, но пронајден е еден услов за оние кои не се вакцинирани со дозвола на специјален медицински тим.

Стручна комисија, составена од лекари од областа на имунологијата, инфективните болести и општата медицина, ќе го оценува учеството на невакцинираните тенисери, па постои можност Ѓоковиќ да биде во таа група доколку тоа веќе не го сторил.

Министерот за спорт на државата Викторија, во чие подрачје е Мелбурн, Мартин Пакула, му порача на Ѓоковиќ.

Ако одлучи да не се вакцинира и неговиот случај не биде прифатен во стручната комисија, тој нема да игра на Австралија опен. За да влезе на турнирот, тој мора да има добар изговор да го објасни невакцинирањето, изјави Пакула за локалните медиуми.

Српскиот ас нема заштита, истакна Пакула.

Ако луѓето мислат дека го направивме ова за да му дадеме шанса на Новак да игра, многу грешат. Секој што ќе учествува мора да биде вакциниран или да има значајна причина зошто не го сторил тоа. Не зависи од мене, ниту од премиерот или кој било друг политичар, да одлучи кој ќе игра. Ќе процени експертска комисија, додаде тој.

Австралиецот повторно ќе игра од 17 до 30 јануари 2022 година, а титулата треба да ја брани Ѓоковиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!