Вие имате прво да ја знаете вистината

Злосторство без казна: Илјадници цивили загинаа во напади на американски беспилотни летала

Повеќе од 1.311 напади со беспилотни летала се извршени во Ирак, Авганистан и Сирија, според Њујорк Тајмс.

Угледниот Њујорк Тајмс ги објави резултатите од истрагата спроведена врз основа на анализа на доверливи документи на Пентагон, во кои се наведува дека американската армија извршила дури 1.311 напади со беспилотни летала во кои биле убиени илјадници невини цивилни жртви. Повеќето од овие напади се извршени врз основа на лажни разузнавачки информации и се целосно спротивни на наводите на официјални лица за „чиста војна“ што се води на далечина со помош на прецизни бомби.

Намален бројот на жртви

Станува збор за напади со беспилотни летала кои се изведуваат во Авганистан, Ирак и Сирија од 2014 година. Целта на Пентагон официјално беа членови на џихадистички групи.

„Неколку случаи на цивилни жртви и се добро познати на јавноста, меѓутоа, бројот на признати цивилни жртви е драстично намален“, објави Њујорк Тајмс, истакнувајќи дека не е преземена „дисциплинска акција“ против ниеден од нападите врз цивилните жртви, а виновниците не се казнуваат.

Весникот наведува и пример за напад врз три наводни исламистички групи во северна Сирија. Првичните извештаи на Пентагон велат дека биле убиени 85 џихадисти. Но, во реалноста беа убиени 120 обични земјоделци и селани. Друг ужасен пример е нападот во Рамади во ноември 2015. Тогаш разузнавачите објавија дека „маж влече тежок предмет“ наспроти позициите на Исламската држава. Таа „предмет“ всушност беше дете. Сите беа разнесени од беспилотна бомба.

Случајот Кабул

Еден од најпознатите случаи се случи во август во Кабул. По нападот со дрон, Пентагон првично објави дека се работи за неутрализиран човек кој подготвувал нов самоубиствен напад на аеродромот во време кога илјадници луѓе се обидувале да побегнат од Авганистан пред талибанците да ја преземат власта. Меѓутоа, во нападот биле разнесени десет членови на едно семејство, меѓу кои и осум деца. И покрај тоа, никој од одговорните не беше казнет. Нападите со беспилотни летала станаа почести во последните години од владеењето на Барак Обама, бидејќи јавната поддршка за копнените војни опадна.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!