Вие имате прво да ја знаете вистината

Кремљ е убеден дека СЗО наскоро ќе го одобри Спутник V: „Тогаш ќе можеме да ја продолжиме борбата со Европејците“

Кремљ е убеден дека Светската здравствена организација (СЗО) ќе го одобри Спутник V, руската вакцина против Ковид-19, во следните неколку месеци, изјави портпаролот на Кремљ, Димитри Песков, цитиран од Интерфакс.

Кремљ во вторникот соопшти дека Русија сè уште не ја доставила целата документација потребна за одобрување на вакцината до СЗО поради разликите во регулаторните стандарди.

„Цврсто верувам дека СЗО ќе го одобри Спутник за неколку месеци, а потоа ќе можеме да ја продолжиме борбата против вирусот со Европејците“, изјави Песков за Интерфакс.

СЗО очекува до крајот на годината да бидат доставени сите важни документи, изјави за РИА портпаролот на СЗО Тарик Јашаревиќ.

Во документарецот за пандемијата Ковид-19, емитуван на државната телевизија Росија 1, Песков рече дека стапката на смртност во Русија е многу висока. Тој ја опиша како трагедија што особено го преокупира претседателот Владимир Путин и неговата администрација.

Во Русија денес беа пријавени 1.023 смртни случаи од Ковид. Русија е на третото место во светот по вкупен број на смртни случаи, а според пресметките на Ројтерс, само Бразил и САД имале поголема смртност.

Песков ги опиша луѓето кои одбиваат вакцинација како „опасни будали“, пренесува ТАСС.

Многу руси рекоа дека се скептични за вакцинацијата. Некои велат дека тоа се должи на недовербата кон владата, додека други го припишуваат на недовербата во безбедноста на вакцините.

Песков додаде дека меѓу загинатите за жал има членови на администрацијата на претседателот и членови на нивните семејства, но рече дека претседателот Путин не е во опасност од инфекција.

Тој вели дека Путин бил вакциниран двапати и дека добил пробна вакцина Спутник со спреј за нос.

„Околу него има доволно лекари и експерти кои се грижат за неговата епидемиолошка безбедност“, рече Песков.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!