Вие имате прво да ја знаете вистината

На слава Свети Никола никогаш не одете со празен стомак, ова е најидеален мени за сите што слават

Една од најчестите прослави кај нас е Свети Никола, а како што знаете, посна трпеза е задолжителна.

Во наредниот период следуваат прослави и треба да бидете умерени и во јадењето и во пиењето за да се избегнат компликации со варење, зголемување на притисокот, но и со акутен напад на жолчното кесе, што е честа ситуација.

Покрај наведеното, може да дојде до зголемување на липидните параметри, холестерол и триглицериди, а со тоа и директна закана за крвните садови, па причините за претпазливост се повеќекратни.

За време на прославата се препорачува денот кога одите на прославата да не се оди на празен стомак и потоа да се јаде многу, а ден по прославата се препорачуваат умерени, поблаги оброци за да се балансираат калориите и да се олесни дигестивниот тракт. Суштината е во социјалната интеракција за уживање во дружење и умерена гозба. Секое претерување може да има акутни (актуелни), но и долгорочни последици по здравјето, вели Ана Тодоровиќ за Еспресо.

Примери на здрави посни оброци

Доручек:

Слатка мешавина од пченка. Пченкарни снегулки, млеко од соја, лажичка мед (наполнете сад со пченкарни снегулки, прелијте го млекото од соја да кисне, додадете една лажичка мед по вкус, оставете да отстои 15-20 минути пред консумирање).

Леб без глутен, намаз со путер од кикирики, бадемово млеко. Појадок со омега 3 зеленчук, интегрален ориз, тост сусам, ореви, мед, чиа семе: Додадете тост сусам, мед, ореви, чиа семе во варениот интергал или бел пурч, по можност преку ноќ, пред консумирање.

РУЧЕК:

Брокула и карфиол со печурки

Исечкајте ги печурките, кратко пропржете ги во тавче со многу малку масло, на цветовите додадете брокула и сечкан карфиол, истурете посна супа, сварете уште малку, додајте свежи домати и посипете со сурови семки од сончоглед.

Ќофтиња од леќа со тиквички

Потопете ја леќата околу 6 часа или преку ноќ, а потоа измелете ја во блендер, додајте рендани тиквички и зачини: зачин, магдонос, бибер, мајчина душица. Сецкајте ситно, ставете сечкан лук и сусам. Ова ставете го на плех и динстајте.

Полнети пиперки со задушени тиквички и праз и ориз

Полнети пиперки со мешавина од тиквички и праз кои претходно ги пржевме на малку маслиново масло, додадете ориз, зачинете по вкус

Полнети пиперки со динстани печурки и ориз, ист начин на подготовка како полнети перики со тиквички и ориз

ВЕЧЕРА:

Интегрален ориз, салата од домати со маслиново масло (варете ориз, додадете малку масло и зачини)

Зеленчук на скара: тиквички, моркови, домати, печурки, чувајте сè на скара, пченка или леб без глутен

Модар патлиџан на скара со тофу сирење. Модар патлиџан се сече по должина и се додава издробеното тофу, маслиново масло и оригано, се редат во самостоен сад или грил тава, се пече 20 минути на 200 степени.

Витаминска салата Салата од зелка – микс од зелена и црвена, додадете магдонос, варена пченка и келераба, зачинете со маслиново масло и јаболков оцет, ориз или пченкарен леб.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!