Вие имате прво да ја знаете вистината

Непобедлива ефикасност: Како рускиот „Панцир“ собори повеќе од 40 турски дронови „Бајрактар“

Руските противвоздушни системи „Панцир-С“ соборија повеќе од 40 дронови, од турскиот произведувач „Бајрактар“ и „Анка“ во Либија и Сирија, јави телевизијата „Русија 1“, пренесува Спутник њуз.

Арапските единици во Сирија и Либија, според нивното тврдење, со помош на руски оклопи собориле повеќе од 40 бајрактари и тешки турски беспилотни летала Анка.

„Откривме три беспилотни летала Бајрактар ​​во областа Идлиб. Освен тоа, ги следиме додека летаат и за време на слетувањето“, рече Александар Новиков, началник за изградба и развој на системот за распоредување беспилотни летала на руската војска.

Тој нагласи дека „Панцир“ може да се спротивстави на секој дрон, а Русија е подготвена да одговори на провокациите во секое време.

Противвоздушниот систем „Панцир С“ може да погоди воздушни цели кои летаат до 1000 метри во секунда на растојание од 200 до 20.000 метри. Може да се користи против лесен оклоп и „жива“ сила.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!