Вие имате прво да ја знаете вистината

Оваа е задачата на британскиот специјалец, беше офицер на НАТО сега Лондон го испраќа како тешка артилерија во Македонија и Западен Балкан (видео)

Специјалниот британски пратеник за Западен Балкан, Стјуарт Пич, кој престојува во Сараево, преку видео порака им се обрати на граѓаните на БиХ и рече дека премиерот Борис Џонсон побарал од него да ја преземе функцијата за да ги поддржи напорите на неговата земја во целиот регион.

Британската влада сака безбеден Западен Балкан со силни, демократски институции и силно владеење на правото. Денеска сум во Сараево како дел од мојата прва посета како специјален пратеник во БиХ. Прекрасно е што сум повторно тука. Долго време работам во јавната служба, бев висок офицер во НАТО, а пред тоа бев на важни функции во британската армија, вели Пич во пораката што на Твитер ја објави британската амбасада во БиХ.

Тој рече дека на новата позиција на специјален пратеник ќе го комбинира личното искуство со најдобрите искуства од британската дипломатија, безбедноста и трговските односи.

Да се ​​поддржат политичките решенија и да се промовираат евроатлантските интеграции. За време на мојата посета на БиХ се среќавам со високи политичари, агенции за спроведување на законот, парламентарци и што е многу важно со млади актери во граѓанското општество кои работат на промовирање на мирот и помирувањето, изјави Пич, пренесе Танјуг.

Тој рече дека се радува на блиска соработка со сите партнери, вклучително и т.н високиот претставник и меѓународните сојузници во поддршката на оние што се посветени на напредок во БиХ.

Пич во вторникот пристигна во БиХ и се состана со членовите на Претседателството на БиХ, а потоа и со таканаречениот висок претставник во БиХ, Кристијан Шмит, како и со британскиот амбасадор во БиХ, Метју Филд.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!