Вие имате прво да ја знаете вистината

Омикрон брзо се шири во Италија: Повторно е на удар Ломбардија, сите се сеќаваат на ланскиот хаос

Многу заразната варијанта на коронавирусот, омикрон, брзо се шири во Италија, а нови случаи на инфекција се регистрирани и на северот и на југот од земјата, соопшти во саботата Националниот институт за здравје (ISS).

Во соопштението на Институтот се вели дека мрежата на регионални лаборатории досега регистрирала 84 случаи на омикронска инфекција, што е големо забрзување во споредба со 55-те случаи регистрирани во петокот наутро.

Триесет и три случаи се откриени во северниот италијански регион Ломбардија, во областа околу Милано, а уште 20 се откриени во јужниот регион Кампанија, во областа околу Неапол.

Претседателот на Националниот здравствен институт Силвио Брусаферо рече дека ширењето на омикрон во земјата е „очекувано и во согласност со она што го видовме во другите земји“ и дека Италијанците „веројатно ќе бидат сведоци на дополнително зголемување на нови инфекции во наредните денови“.

Италија, првата земја на Запад што беше погодена од пандемијата на Ковид-19 на почетокот на минатата година, забележа пораст на нови инфекции и смртни случаи во последните недели, но дневните инфекции и смртни случаи се сè уште значително помали отколку во некои други европски земји, како што се како Британија и Германија.

Здравствените власти во петокот пријавија 120 смртни случаи поврзани со коронавирус од 123 дена порано, додека дневниот број на новозаразени се зголеми од 26.109 на 28.632.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!