Вие имате прво да ја знаете вистината

Празничниот мамурлак по бурно помината ноќ има слични симптоми како омикрон

Лекарот открил клучни знаци кои би можеле да сигнализираат дека вашиот новогодишен мамурлак е всушност полош напад на омикрон вирус.

Д-р Адам Капута од Лондон објасни дека постои потенцијал да се помеша новата варијанта со мамурлак поради нејзините посуптилни симптоми.

Тој предупреди дека Британците кои се чувствуваат „претепано“ наутро по големото ноќно излегување, можат да претпостават дека ги трпат последиците од алкохолот.

Но, омикронските знаци може да се „помешаат со мамурлак“, објаснува тој.

Докторот рекол: „Во овој период од годината луѓето уживаат повеќе од вообичаено, а потоа се будите со чувство на исцрпеност и претпоставувате дека тоа е само поради алкохолот“.

Симптомите на омикрон „се чини дека се поразновидни и потенцијално посуптилни од оние на Делта“, рече тој, додавајќи дека мутацијата може да „имитира“ мамурлак, особено во раните фази.

Оваа недела, официјалните лица ги открија најчестите знаци на луѓе заразени со омикрон, вклучувајќи замор, главоболки, болки во мускулите и гребење на грлото.

Но, д-р Адам вели дека постојат некои сигурни начини да се провери дали тоа е предизвикано од чаша пиво или вирус.

Главниот показател е колку долго траат симптомите. „По околу 24 часа, обично очекуваме мамурлакот да се смири и сите симптоми да исчезнат – така што ако ова продолжи, поверојатно е да се работи за инфекција со омикрон, рече докторот.

Исто така, важно е да се идентификуваат симптоми кои се различни од оние што би ги очекувале од мамурлак.

Д-р Адам вели дека луѓето треба да го слушаат своето тело за да проверат дали се чувствуваат поинаку. Ако забележите невообичаени знаци или комбинации на индикатори, „навистина мудро“ е да се тестирате и изолирате, додава тој.

„Значи, ако навистина сте уморни од главоболката, а имате и треска и кашлица, на пример, тогаш изолирајте се и направете ПЦР тест“, објаснува тој.

Коментарите на д-р Адам доаѓаат откако експертите открија дека сојот предизвикува симптоми кои делуваат како обична настинка.

Времето кое е потребно за да се покажат симптомите на омикрон по изложувањето може да биде пократко отколку кај другите варијанти, рече тој.

Така, Британците кои ќе се заразат со вирусот за време на ноќно излегување може да страдаат до следното утро.

Тој рече: „Тоа сигурно може да ве направи поуморни отколку што инаку би биле, а исто така знаеме дека главоболките од мамурлакот можат да бидат прилично непријатни. Мамурлакот првично може да ги влоши симптомите, како двоен ефект на вирусот“.

Тој ги повика Британците да бидат внимателни и доколку се сомневаат веднаш да се изолираат и да направат тест.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!