Вие имате прво да ја знаете вистината

Руската војска евакуираше околу 200 луѓе од Авганистан: Која е причината?

Руската армија достави хуманитарна пратка во Авганистан и евакуираше 200 Руси, авганистански студенти и други, соопшти руското Министерство за одбрана.

Три товарни авиони кои превезуваат Руси, Авганистанци и Киргистанци ќе застанат во Киргистан и Таџикистан пред да заминат за Москва.

За разлика од многу други, Русија не ја евакуираше амбасадата во Кабул, а амбасадорот одржува контакт со Талибанците откако тие ја презедоа власта.

Русија со години работи на воспоставување односи со Талибанците, иако во 2003 година тие беа прогласени за терористичка организација.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!