Вие имате прво да ја знаете вистината

Солзи и шок бомби врз демонстрантите: Стотици илјади луѓе на протести во Картум незадоволни од воениот пуч

Суданските безбедносни сили попладнево со солзавец и шок бомби се обидоа да ги растераат стотиците илјади демонстранти во главниот град Картум, кои повторно се собраа за да го изразат незадоволството од воениот удар на 25 октомври.

Протестите против пучот продолжија откако армијата минатиот месец повторно го назначи Абдала Хамдок за премиер. Демонстрантите бараат војската да се вмеша во владините работи.

Демонстрантите маршираа до претседателската палата денеска, одбележувајќи ја третата годишнина од протестите што предизвикаа народно востание што резултираше со соборување на исламистичкиот автократ Омар ал Башир.

Иако полицијата ги блокираше мостовите во главниот град, демонстрантите успеаја да го преминат мостот што го поврзува градот Омдурман со центарот на Картум, но врз нив беше фрлен солзавец, изјавија очевидци за Ројтерс.

Планирани се протести и во други градови во земјата, а фотографиите објавени на социјалните мрежи покажуваат дека демонстрации се одржуваат во Порт Судан, на брегот на Црвеното Море и во Ел-Деин, во западната провинција Дарфур.

Безбедносните сили ги блокираа и главните патишта кои водат до аеродромот и воениот штаб, а членови на армијата и паравоените сили беа распоредени околу претседателската палата за брза поддршка.

Во исто време, демонстрантите ги блокираа патиштата околу делот од градот каде што се одржуваат демонстрациите. Некои ги истакнаа суданските знамиња и фотографиите на демонстрантите убиени во демонстрациите во последните месеци.

Ова е деветти од серијата протести против воениот удар. Протестите продолжуваат откако армијата на 21 ноември повторно го именуваше Абдала Хамдок за премиер и ги ослободи од домашен притвор него и другите политички затвореници од висок профил.

Воените и граѓанските политички партии претходно ја споделуваа власта по соборувањето на Башир, но на договорот за повторно именување на Хамдок за премиер се спротивставија демонстрантите, кои претходно го гледаа како симбол на отпорот кон воената власт. Неговиот договор со војската бил осуден и сметан за предавство.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!