Вие имате прво да ја знаете вистината

Чилеанците избираат „помало зло“: Мртва трка на екстремно десничарски кандидат и екстремен левичар

Гласачите во вториот круг од претседателските избори во Чиле во недела може грубо да се поделат во четири табори: реформисти, „антикомунисти“, неодлучни и апатични.

Тие се загрижени за зголемениот криминал, заканата од мали пензиски заштеди или се заинтересирани за отворање нови работни места, проширување на социјалната заштита и зачувување на граѓанските слободи.

Со двајца кандидати на спротивни страни од политичкиот спектар, велат аналитичарите во земја која се колеба кога станува збор за радикални или ненадејни промени, гласачите ќе гласаат за еден кандидат затоа што се плашат од друг или воопшто нема да гласаат.

Кандидатот на екстремната десница Хозе Антонио Каст и екстремниот левичар Габриел Бориќ се во мртва трка, иако последните анкети му даваат мала предност на политичар со хрватско потекло.

Не уште еден Пиноче

За Камила Шамблас, 26-годишна наставничка, гласањето е од клучно значење за да се осигура дека никогаш нема да се врати нешто што потсетува на бруталната диктатура на Аугусто Пиноче што ја оцрни поновата историја на Чиле и чии последици се чувствуваат до ден-денес.

За неа и за многу други членови на чилеанската левица, 55-годишниот кандидат на екстремната десница Хозе Антонио Каст, отворен обожавател на Пиноче и на неолибералниот економски систем оставен зад себе, претставува закана.

Таа ќе гласа за левичарскиот парламентарец Габриел Бориќ.

„Тогаш не бев ни родена, но многу разговарав со моите родители, кои ужасно страдаа во времето на Пиноче“, изјави Шамблас.

Таа додаде дека има многу млади луѓе кои „не се впуштаат премногу во политиката“, но дека пораките што ги испраќа Каст наликуваат на продолжената рака на Пиноче.

„Тоа е причина повеќе да се оди на гласање, знаејќи што се случило со нивните родители и да се осигураме дека никој како нив нема да победи. Тоа би било опасно“, изјави Шамблас.

Најмалку 3.200 луѓе кои режимот на Пиноче ги сметаше за противници беа убиени или исчезнаа, а приближно 38.000 беа мачени.

Против комунизмот

Рикардо Сепулведа, 75-годишен пензионер кој ќе гласа за кастата, рече дека тоа ќе биде негов придонес во борбата против „комунизмот“.

Бориќ е кандидат на левичарската коалиција „Да го поддржиме достоинството“, во која е вклучена Комунистичката партија на Чиле, и сака да ги зголеми даноците и социјалните трошоци, наспроти Кастата, која сака да ги намали.

Коалицијата исплаши многу гласачи во земјата со длабоко вкоренет страв од социјалистичката политика, обвинувајќи го колапсот на Венецуела, чии многу чилеански граѓани ги примија како мигранти.

Многумина се сеќаваат и на економските неволји, делумно предизвикани од економската блокада на Соединетите држави, за владата на првиот демократски избран марксист во Латинска Америка, Салвадор Аљенде, кој беше соборен од Пиноче со државен удар.

„Комунизмот не е добар за сиромашните или богатите. Мислам дека тоа не е за никого“, рече Сепулведа, додавајќи дека „допира сè што поседуваат луѓето од средната класа“.

Сепулведа рече дека за време на Аљенде неговите приходи се намалиле, несигурноста се зголемила, но војската дошла и „вонела ред“.

„Јас сум нормален човек од работничката класа. Ми се допаѓа мирот, смиреноста и можноста за бавен напредок, бидејќи така треба да биде“, додаде тој.

Иако Каст можеби не е неговиот прв избор, не му е грижа дали е „крајно десничар или десничар“, се додека е против комунизмот, рече тој.

Помало зло

Хавиера Муњоз (33), невработена трудница, рече дека ќе излезе на гласање бидејќи тоа е граѓанска должност, но не е сигурна за кого.

„Не знам дали ќе гласам за помало зло или воопшто ќе го дадам мојот глас“, рече таа.

Таа не е убедена во програмата на ниту еден од двајцата кандидати, за кои тврди дека ги ублажиле позициите за да привлечат централни бекови и кажале се што им треба за гласовите.

Муњоз го поддржува правото на абортус, на што Каст се противи.

„Но, има многу работи што се поважни; образование, еднаквост, дека треба да се чувствувам безбедно додека одам по улица. Нема рамнотежа во ниту една област. „Сè е корумпирано“, рече таа.

Отуѓени

Хавиера Кортес (19), продава храна од мали колички на главната улица во Сантијаго.

Таа е една од околу 50 отсто од гласачите кои најверојатно ќе се воздржат.

„Тие (политичарите) ветуваат сè, и на крајот нивните постапки не го потврдуваат тоа. Така, на крајот државата продолжува како досега“, рече таа.

Таа додаде дека поентата треба да биде дека земјата „напредува за да ги натера луѓето да се чувствуваат безбедно, да има повеќе работа, подобро здравје, подобро образование“.

Но, ниту еден кандидат нема одговори, тврди таа.

„Едниот има подобри предлози од другиот кога се во прашање жените, Бориќ е подобар. Каст не сака нас жените. Да гласам би гласала за Борица. Поради женското прашање. Но, не, нема да гласам“, рече Кортес.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!