Вие имате прво да ја знаете вистината

Шок во Ватикан: Кардиналот, кој многумина го “сметаат” за првиот африкански папа, поднесе оставка

Кардиналот Питер Турксон, кој некои го сметаат за потенцијален кандидат за прв африкански папа по околу 1.500 години, неочекувано ја понудил својата оставка до клучниот совет на Ватикан, изјавија извори запознаени со ситуацијата.

Кардиналот Турксон (73) од Гана е клучен советник на папата Франциско за прашања како што се климатските промени и социјалната правда и е единствениот Африканец што го води одделот на Ватикан.

Според извори од Ватикан, папата допрва треба да одлучи дали ќе ја прифати неговата оставка.

Турксон раководи со голем оддел во Ватикан познат како Дикастерија за интегрален човечки развој. Основана е во 2016 година за да спои четири канцеларии кои се занимаваат со прашања како што се мир, правда, миграција и хуманитарни организации.

Еден извор рече дека Турксон, кој има само две години до 75-та, задолжителна возраст за пензионирање за бискупите, стана „заситен“ со внатрешни контроверзии.

Друг извор рече дека Турксон им рекол на вработените дека ќе каже повеќе откако папата ќе ја донесе својата одлука.

Со неговото заминување, нема да има Африканци кои ќе го предводат некој поголем оддел, по пензионирањето на кардиналот Роберт Сара од Гвинеја минатата година.

Католичката црква имала неколку папи со северноафриканско потекло во својата рана историја, а последниот бил во 5 век.

Дури и ако ја напушти функцијата во Ватикан додека не наполни 80 години, Турксон ќе има право да влезе во конклавата на кардиналите за да избере нов папа откако Франциско ќе умре или ќе се пензионира, според црковните правила.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!