Вие имате прво да ја знаете вистината

Џек е чудо од дете: Падна во трето одделение, но со 15 години веќе има две факултетски дипломи (видео)

Џек Рико е вистинско чудо од дете, со само 15 години стана најмладиот човек кој некогаш дипломирал на Универзитетот во Невада во Лас Вегас!

Рико ја доби својата факултетска диплома оваа недела и ја додаде на дипломата што веќе ја има од Универзитетот Фулертон, каде дипломираше на 13-годишна возраст и каде што е исто така најмладиот човек што некогаш дипломирал.

Тој нагласи дека бил многу добро примен од другите студенти и професори на факултетот и дека не бил третиран како дете. Џек сега ги завршил студиите по историја и се уште не е сигурен која област ќе ја избере на постдипломските студии.

Интересно е што Џек, кој има такви академски достигнувања, се откажал од трето одделение од основно училиште. Постигна натпросечни резултати на училишните тестови за интелигенција, но некои предмети едноставно не му лежеа. Неговите родители тогаш решиле да го школуваат дома.

„Ниту едно дете не е исто, бидејќи некои деца напредуваат подобро во училишната средина, други напредуваат подобро додека учат дома. Мислам дека тоа треба да биде изборот на детето“, изјави Рико за КТНВ.

Неговата мајка Ру Андраде вели дека уште од мали нозе покажувал знаци на висока интелигенција. За четвртиот роденден сакаше да ја види Белата куќа. Неговите родители му рекле дека може, ако ги научи напамет сите американски претседатели. Рико го направи токму тоа, а патем ги дозна имињата на сите потпретседатели – за секој случај.

YOUNGEST GRAD: UNLV is about to get its youngest graduate — 15-year-old Jack Rico, who skipped the traditional path to a bachelor's degree. https://trib.al/jUx19j2

Posted by 8 News Now on Thursday, November 25, 2021

Освен што веќе има завршено два факултета, Рико, посочува, е доста сличен на секој друг тинејџер.

Неговата мајка додаде дека Џек има и сестра со аутизам за која секогаш се грижи и дека „најдоброто нешто кај него е неговото срце“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!