Вие имате прво да ја знаете вистината

Америка е поблиску до граѓанска војна отколку што мисли: Советник на ЦИА укажува како конфликтот ќе се разликува од војната во 1861

Соединетите Држави се „поблиску до граѓанска војна отколку што секој од нас би сакал да верува“, рече член на клучниот советодавен одбор на ЦИА.

Анализата на Барбара Ф. Волтер, професорка по политички науки на Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего, која учествува во Работната група за политичка нестабилност, е содржана во книга што треба да биде објавена следната година, за која првпат објави Вашингтон пост.

Ова доаѓа во време на зголемена загриженост за остри политички поделби продлабочени со одбивањето на поранешниот претседател Доналд Трамп да го прифати поразот на изборите во 2020 година.

Лагата на Трамп дека неговиот пораз од Џо Бајден е предизвикан од масовна изборна измама предизвика смртоносен напад на американскиот Капитол на 6 јануари, што доведе до тоа Трамп да биде отповикан и ослободен по втор пат, оставајќи му слобода повторно да се кандидира за функцијата.

„Големата лага“ ги охрабрува и потезите меѓу републиканците да го ограничат гласот на групите кои се потпираат на демократите и да го олеснат поништувањето на изборните резултати.

Ваквите потези остануваат без противречностите на демократите кои бараат федерален одговор, но се запрени со филибастер, правило на Сенатот кое бара супер мнозинство за повеќето закони.

Покрај тоа, иако републиканските претседателски кандидати победија на избори само еднаш од 1988 година, Републиканската партија, играјќи политички и тврдоглаво, го снабдува Врховниот суд со конзервативци, кои ги надминуваат либералите со 6-3.

Сите такви фактори и повеќе – вклучително и пандемијата што поттикна отпор кон владата – придонесоа за поделбите што Волтер ги проучуваше.

Таа напиша на Твитер минатиот месец: „ЦИА всушност има работна група дизајнирана да се обиде да предвиди каде и кога веројатно ќе избие политичка нестабилност и конфликт низ светот. Едноставно не е законски дозволено да се гледа во САД. Тоа значи дека сме слепи за факторите на ризик што брзо се појавуваат овде“.

Книгата во која Волтер ги разгледува овие фактори на ризик во Соединетите Држави, „Како започнуваат граѓанските војни“, ќе биде објавена во јануари. Според „Пост“, Валтер пишува: „Никој не сака да верува дека нивната сакана демократија опаѓа или оди во војна.

Но, „ако сте биле аналитичар во странска земја кои ги гледате настаните во Америка – на ист начин што би ги гледале настаните во Украина, Брегот на Слоновата Коска или Венецуела – ќе влезете на списокот за проверка, оценувајќи ги секој од условите што предизвикуваат граѓански војна“.

„И она што би го откриле е дека Соединетите Држави, демократија основана пред повеќе од два века, влегле на многу опасна територија.

Според „Пост“, Волтер заклучува дека САД поминале низ фази на „пред-бунт“ и „почетен конфликт“ и дека сега можеби се во „отворен конфликт“, почнувајќи од немирите во Капитол.

Повикувајќи се на анализата што ја користи Центарот за системски мир, Волтер исто така вели дека САД станале „анократија“ – „некаде помеѓу демократијата и автократската држава“.

Соединетите Држави водеа граѓанска војна од 1861 до 1865 година и против државите од кои се отцепија во обид да го избегнат ропството.

Проценките за бројот на загинатите варираат. Американскиот Battlefield Trust проценува дека има 620.000 и вели: „Земено како процент од денешното население, бројот на луѓе би се искачил на дури 6 милиони луѓе.

Во неделата, Сидни Блументал, поранешен советник на Клинтон, кој стана биограф на Абрахам Линколн и соработник на Гардијан, рече: „Во 1861 година, сецесионистите го прифатија изборот на Линколн како фер и легитимен“.

Сегашната состојба, како што рече, е „спротивна“. Преиспитувањето на Трамп за изборите, кои републиканските лидери првично ги отфрлија по нападот на Капитол, доведе до криза, вистинска криза на легитимитетот.

Имајќи предвид дека републиканците ги држат лостовите на моќта додека изборното малцинство е фактор што придонесува, Блументал рече: „Оваа криза метастазира низ системот со текот на времето, така што можно е да се тврди дека секои блиски избори се лажни“.

Блументал рече дека не очекува САД да се вклучат во директна граѓанска војна, „дел против дел“.

Ако десничарските милициски групи се обидат да ги имитираат сепаратистите од 1860-тите и да се обидат „да ги заземат федералните тврдини и канцеларии со сила“, рече таа, „Мислам дека ќе имате големо уверување во чувството во врвот на американската војска за нејзината уставна, неполитичка улога.“

„…Но, имајќи го предвид омасовувањето на оружјето, може да има голем број на навидум случајни акти на насилство кои доаѓаат од овие организирани милиции, кои се навистина одмаздници со партизански планови, а ние не сме влегле во таа фаза. Вистински кошмар би бил тој вид на конфликт со низок интензитет.“

Меѓу академиците, Волтер не е сама во дијагностицирањето сериозни проблеми со демократијата во САД. Во ноември, Меѓународниот истражувачки центар IDEA, со седиште во Шведска, ги додаде Соединетите Држави на листата на „најниски“ демократии, благодарение на „видливото влошување“ кое датира од 2019 година.

Исто така, идентификуваше „историска пресвртница“ во 2020-2021 година, кога поранешниот претседател Доналд Трамп ја доведе во прашање легитимноста на резултатите од изборите во 2020 година.

Анкетите открија слични загрижувања и предупредувања. Во ноември, Институтот за проучување на јавните религии ги праша гласачите дали се согласуваат со изјавата: „Бидејќи работите толку многу отстапија од колосекот, вистинските американски патриоти можеби ќе треба да прибегнат кон насилство за да ја спасат нашата земја“.

Истражувањето покажа дека 18% од испитаниците се согласуваат. Меѓу републиканците, сепак, таа бројка беше 30%.

На Твитер, Волтер се заблагодари на Пост за покривањето на нејзината книга. Таа исто така рече: „Посакувам да имам подобри вести за светот, но не можев да молчам знаејќи што знам.“

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!