Вие имате прво да ја знаете вистината

Бројот на жртвите поради тајфунот Раи на Филипините се искачи на 208!

Бројот на загинати од тајфунот Раи се искачи на најмалку 208 лица денеска, според филипинската национална полиција (ПНП), откако невремето ја погоди оваа држава кон крајот на минатата недела, предизвикувајќи големи поплави и штети.

Околу 52 лица се водат како исчезнати, а најмалку 239 други се здобиле со значителни повреди, додаде ПНП.

Тајфунот Раи, 15-тиот тајфун што ги погоди Филипините оваа година, пристигна на островот Сиаргао во четвртокот, популарна дестинација за туристи и сурфање на централниот источен брег. Првично ветровите достигнаа брзина до 260 километри на час – што е еквивалент на бура од петта категорија.

Штетата предизвикана од тајфунот Раи доведе до широко распространети прекини на струја и комуникација, што ги отежна спасувачките операции.

Спасувачките операции продолжија и во текот на викендот, а работниците газеа до бутовите низ надојдената вода за да ги евакуираат граѓаните. Околу 332.000 луѓе беа евакуирани од своите домови, изјави во петокот портпаролот на NDRRMC.

Многу згради беа уништени во неколку тешко погодени области. Забележано е дека жителите се пробиваат низ калта и остатоците за да извлечат сè што можат од нивните оштетени домови.

Проценетата цена на штетата е 4,2 милиони долари, соопшти државната новинска агенција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!