Вие имате прво да ја знаете вистината

Владата на Белорусија тврди: Нашата амбасада во Лондон беше нападната, еден дипломат е тешко повреден

Белоруската влада попладнево соопшти дека повикала британски дипломат во знак на протест откако нејзината амбасада во Лондон била „нападната“ и еден дипломат бил повреден.

Министерството за надворешни работи на Белорусија во соопштение наведува дека група луѓе ја извалкале фасадата на зградата на амбасадата, а потоа физички ги нападнале белоруските дипломати кои пристигнале на лице место. Се додава дека еден од дипломатите „се здобил со тешки повреди за кои е потребна итна медицинска помош“ и дека му била констатирана скршеница на носот, потрес на мозокот и скршен заб.

Владата соопшти дека го повикала британскиот пратеник во Минск да поднесе формален протест и побара одговорните да бидат изведени пред лицето на правдата.

Објавите на социјалните мрежи покажуваат мали демонстрации пред белоруската амбасада во неделата. Лондонската полиција немаше непосредни информации за наводниот инцидент.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!