Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Франција откриени 180.000 лажни ковид сертификати, уапсени околу сто луѓе

Околу 182.000 фалсификувани ковид сертификати се појавија во Франција откако мерката беше воведена ова лето, соопшти владата, зајакнувајќи ги контролите додека земјата се бори со новиот бран на инфекција со Ковид-19 и особено заразната омикронска верзија на вирусот.

Во четвртокот официјално беше објавено дека во земјава циркулираат 110.000 фалсификувани сертификати. Министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин истиот ден извести дека се уапсени околу сто лица, носители на пропусници и фалсификатори.

Во петокот, агенцијата Франс прес од добро информиран извор дозна дека синџирот што фалсификувал меѓу 5.000 и 10.000 сертификати бил прекинат на почетокот на декември, заработувајќи два милиони евра.

Според првите резултати од истрагата, фалсификаторите ги пронашле личните податоци на корисниците на веб-страницата на фармацевтското здружение.

На 15 декември, владата побара од пациентите со лажни пропусници хоспитализирани поради Ковид-19 да пријават на лекарите бидејќи „лекувањето не е исто“.

Неколку дена претходно, 57-годишна жена, која добила лажен сертификат за вакцинација и му кажала на медицинскиот персонал дека била вакцинирана, починала од Ковид-19 во болница во близина на Париз. Таа имаше тешка форма на болеста што „брзо доведе до акутен респираторен синдром“ и ако лекарите знаеја дека не е вакцинирана, можеше да и дадат антитела „веднаш“, рече Џилали Анане, шеф на одделението за интензивна нега во болницата.

Во саботата, 23-ти викенд по ред, околу 25.500 луѓе протестираа против пропусниците за ковид низ целата земја и тој број благо се зголемува.

Владата објави серија нови мерки кон крајот на минатата недела. Негативниот тест повеќе нема да биде доволен за пристап до местата за кои е потребна таква пропусница (ресторани, културни настани, забава…), туку ќе треба да се вакцинирате, да го прележете ковидот или да примите трета доза.

Владата се надева дека ќе ги усвои мерките кон крајот на јануари и ќе стапат во сила веднаш.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!