Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали знаете кои 10 имиња се најпопуларни за кучињата?

Доаѓањето на нов член во семејството значи дека треба да се донесат многу одлуки.

Покрај тоа што ќе треба да го подготвите креветот, храната и да изберете професионален ветеринар за миленикот, ќе треба да го изберете и неговото име. Еве ги најпопуларните имиња на кучиња во светот.

Луна

Луна значи месечина, а исто така е и името на популарниот лик во Хари Потер – Луна Лавгуд.

Макс

Скратено од Максимилијан, што значи најголем. Името стана популарно по објавувањето на филмот „Гладијаторот“ на Ридли Скот во 2000 година, со Расел Кроу во главната улога.

Бела

На италијански значи убаво, а сегашната популарност на името може да има врска со Бела Свон од сагата „Самрак“.

Лола

Ова обично женско име на шпански е скратена форма на името Долорес, што значи тага.

Моли

Моли е име кое често се користи. Неодамна беше популаризирано во филмот за волшебникот Хари Потер.

Чарли

Ова име значи слободен човек. Популарните ликови по име Чарли вклучуваат Чарли Браун, главниот лик во серијата стрипови „Кикиритки“, и Чарли Харпер од Два и пол мажи, кој го игра актерот Чарли Шин.

Бади

Бади првично беше прекар за пријател, а потоа стана независно име.

Роки

Ова име стана популарно благодарение на Роки Балбоа.

Џек

Традиционалното англиско име Џек значи дека Бог е милостив.

Луси

Луси доаѓа од латинското име Лусиус, што потекнува од зборот lux, што значи светлина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!