Вие имате прво да ја знаете вистината

Две лажички свеж ѓумбир го намалуваат холестеролот, а еве уште кои две билки му помагаат на организмот

Постојат неколку причини за овој проблем: може да биде наследен, а може да настане и како резултат на недостаток на доволна физичка активност. Покрај терапијата што може да ви ја препише докторот, може да помогнат и билките кои долго време се користат за поттикнување на циркулацијата на крвта во рацете и нозете.

Рузмарин

Во народната медицина, рузмаринот најчесто се користи како напиток, но чајот од ова растение може да се користи и за подготовка на облоги. Лажица и на листови со рузмарин сварете ги две минути во 1,5 dl вода, па процедете ја истата. Потопете ленена ткаенина во чај, завиткајте ја околу стапалата, покријте ја со сува топла крпа и држете ја околу дваесет минути. Овој третман е најефикасен пред спиење.

Ѓумбир

Состојките од ѓумбир ги прошируваат артериите и на тој начин ја подобруваат циркулацијата. Затоа се користи за намалување на нивото на холестерол и триглицериди во крвта, за опуштање на мускулите и како добар лек за ревматски проблеми. Истурете две лажички свеж или лажичка сув ѓумбир во чаша врела вода, измешајте и оставете малку да се излади. Конзумирајте го овој топол пијалок два пати на ден.

Лук

Освен што го намалува високиот крвен притисок, лукот ги шири крвните садови и го загрева телото. Исчистете ги и изгмечете 350 грама лук, па истурете го во стаклена тегла и го прелијте со три децилитри алкохол. Добро затворете и чувајте го на ладно и темно место, но не во фрижидер. По десет дена поминете го талогот, а потоа процедете се низ четири слоја газа. Во следните три дена овој пијалок треба да мирува на истото место и под исти услови. Пијте три до пет капки три пати на ден.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!