Вие имате прво да ја знаете вистината

Кенеди не го уби еден човек: Што откриле југословенските безбедносни служби за атентатот на американскиот претседател

Во новите документи за убиството на американскиот претседател Џон Кенеди нема ништо ново, оценуваат истражувачите и новинарите откако американскиот Национален архив објави дел од документите од истрагата која ја водеше владата по атентатот во Далас на 22 ноември 1963 година. Нови документи се очекуваат на 15 декември следната година, дотогаш – досието Кенеди останува една од најголемите политички мистерии на 20 век, пишува РТС.

Кога би биле напишани инструкции како да се хранат теориите на заговор со децении, моделот би можел да се најде во Вашингтон. И покрај обврската да ги открие сите пишани белешки од истрагата за убиството на Џон Кенеди во 2017 година, врз основа на Законот за ЏФК од 1992 година, Доналд Трамп го одобри првото одложување. Потоа Џо Бајден потпиша уште едно.

Следеше уште едно делумно откритие, од почит за годишнината од атентатот во Далас. Веќе видено, освен некои претходно затемнети делови. Една работа беше заедничка за сите извештаи.

„Разочарувањето произлегува од фактот што ништо ново не е откриено, ништо повеќе од она што е веќе во извештајот за атентатот, а тоа е извештајот на комисијата предводена од судијата на Врховниот суд, Ерл Ворен“, изјави Милан Мишиќ, поранешен дописник на „Политика“ од Вашингтон.

Како предизвик за извештајот на Ворен, филмот на Оливер Стоун „ЏФК“, се толкува дека поттикнал објавување на милиони документи.

Во само објавените 1.500 документи најголемо внимание привлекоа информациите за атентаторот Ли Харви Освалд. Шест недели пред атентатот, тој отпатува во Мексико Сити, тврдејќи дека е фотограф, каде што ги посети советската и кубанската амбасада. А тоа, објаснуваат, е познато од 1998 година.

„Тој најпрво сакаше да се пресели во Советскиот Сојуз во 1958 година, потоа се обиде да се самоубие бидејќи не му беше дозволено, а потоа се ожени, најде работа, но на крајот се врати во САД“, рече новинарот Драган Бисениќ.

Мишиќ истакна дека е сосема сигурно дека биле следени патувањата на Освалд во Мексико.

„Основната работа е фактот што Тајната служба не го спречила атентатот.“

Се разбира, реченицата од извештајот на Ворен која остави голема мистерија и можност дека постои и друг атентатор“, рече Мишиќ.

„Експериментот на југословенските служби покажа дека Кенеди бил убиен од еден човек.“

Две третини од Американците се сомневаат дека Кенеди бил убиен од еден човек. Тоа го покажаа и југословенските служби во еден експеримент, сведочи Иван Ивањи, долгогодишниот преведувач на Тито. Една година по атентатот, како подготовка за посетата на Тито на Источен Берлин, тие го реконструираа настанот.

“Тие пукаа токму од висината од која наводно пукал атентаторот. Возеа автомобил, со кукла, со таа брзина. Нашите најдобри снајперисти пукаа и не можеа да погодат. Затоа, нивниот заклучок беше – со еден куршум да се погоди, тоа е ултимативно, невозможно“… „Неверојатно, еден во милион, но ајде, постои и тоа чудо. Три куршуми се невозможни – тој не пукал“, изјави Ивањи.

Друг локален случај, од перспектива на поранешна Југославија, се појавува во личноста на еден од соработниците на ЦИА, кој даде опширна изјава пред Комисијата на Ворен, тврдејќи дека тој е врска меѓу разузнавачката агенција и Освалд.

Она што е интересно е дека Џорџ Морешилд ја започнал мисијата на ЦИА во Југославија во 1957 година, кога бил експерт за нафта на југословенското крајбрежје. Во меѓувреме, тој не го направил само тоа, тој бил протеран од Југославија од тогашните југословенски власти, затоа што кај него нашле цртежи на воени објекти“, изјави Бисениќ.

Што може да се најде во преостанатите 15.000 документи за атентатот на Кенеди? Истражувачите не веруваат во нови непобитни докази, тие веруваат дека службите имаат причина да ги кријат сопствените постапки или неактивности.

„Мојата теорија на заговор е – прашајте го ФБИ, а сомнежот за тоа ќе ја наруши довербата на американците во националната безбедност. Ниту еден претседател не сака да докажува и да се дознае под негово владеење, а ние никогаш нема да дознаеме“, рече Ивањи.

Четири истраги на американската администрација не беа доволни за да се стави крај на сомнежите и фантазиите за убиството на Кенеди. Во атентат пред камера заврши и осудениот атентатор. Многумина ги гледаат настаните од американската историја во 1963 година како пресвртница, кога светот престана да верува во официјалните вистини.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!