Вие имате прво да ја знаете вистината

„Пловечкиот тенк“ ги запали социјалните мрежи, збунет и адмиралот: „Навистина не знаеме што е, потрагата е во тек“

Мистериозен објект налик на тенк е забележан како лебди во територијалното море на Индонезија. Фотографијата која кружи на социјалните мрежи ја примија и вооружените сили на Индонезија, кои додадоа дека „проверуваат за што се работи“, пренесува Russia Today.

Фотографиите се направени од работници на нафтена платформа, а на нив на прв поглед има резервоар чие буре јасно се гледа. Оклопот на „тенкот“ пак се чини дека е покриен со ‘рѓа.

Еден брод, ПОС Астрид, наводно се обидел да се приближи до овој чуден објект, пишува RT, но не успеал поради разбрануваното море.

Воениот функционер, Саул Џамлај, во неделата рече дека претходно добиле извештаи за објекти слични на тенкови, додавајќи дека „овие објекти не се опасни“.

Објектот, кој сега стана хит на социјалните мрежи, наводно е во сопственост на локална нафтена компанија и всушност бил отстранет од платформата, тврди Џамлај.

Денеска адмиралот Јулиус Виџојоно рече дека не знаат „што е објектот и од каде доаѓа“ и додаде дека објектот отпловил и го пребарува индонезиската морнарица.

– Се уште чекаме правилна анализа, а морнарицата го бара објектот, изјави адмиралот, а пишува РТ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!