Вие имате прво да ја знаете вистината

Прележавте корона? Еве со која храна да го зајакнете вашиот организам, а која морате да ја избегнувате

Здравјето преку устата влегува, вели поговорката, но тоа го кажуваат и експертите кои последниве недели не повикуваат да се храниме што е можно поразновидно за да го подготвиме имунолошкиот систем за борба против коронавирусот.

Раководителот на Катедрата за хигиена на Медицинскиот факултет во Белград проф. Д-р Горан Белојевиќ за Објектив наведува дека исхраната е половина од здравјето и дека секој ден треба да јадеме храна која ни обезбедува доволно витамини, минерали и растителни влакна.

Д-р Белојевиќ објаснува како треба да се хранат луѓето кои имаат ковид-19 и ја примаат потребната терапија и лицата кои заболеле од коронавирус, а се во фаза на пролонгиран ковид.

Според докторот, за правилна исхрана за време и по вирусот, овошјето и зеленчукот се епидемиолошки ризична храна бидејќи најчесто се јадат сирови.

Луѓето допираат овошје и зеленчук, кои доаѓаат во контакт со различни површини, кои содржат бактерии и вируси. Затоа суровиот зеленчук и овошје треба да се мијат во вода пет пати. Не површно, туку темелно.

Заблудата е дека овошјето и зеленчукот треба да стојат во вода со сода бикарбона, бидејќи делува на габите, но не и на вирусите и бактериите. Нашата цел не е да го дезинфицираме овошјето и зеленчукот, туку да ги миеме, за да ги намалиме на минимум вирусите и бактериите кои се наоѓаат на површината. Ова теоретски се однесува на ковид-19. Човек кој е позитивен на коронавирус го допира носот, потоа допира сирово овошје и зеленчук, а тој останува на површината и така некој се инфицира, рече докторот.

Нагласувајќи ја важноста на лукот и неговото антиоксидативно дејство, раководителот на Одделението за хигиена вели дека лукот е всушност алил сулфид, кој делува и на вирусите и на бактериите.

Кога се јаде, го дезинфицира желудникот и цревата. Како прво, лукот ве штити да не се разболите и да умрете, но нема да го спречите да се шири затоа што вирусот го носите на пример во носот, па со лукот нема да постигнете ништо, тврди д-р Белојевиќ.

Лекарот советува сите граѓани да се вакцинираат за да се контролира коронавирусот, но и да земаат пробиотик.

Кој и да ме праша, јас секогаш велам синофарм плус пробиотик. На сите им советувам да го направат тоа. Јас сум само на пробиотици затоа што правам експеримент на себе и тоа е апсолутно успешен, вели д-р Белојевиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!