Вие имате прво да ја знаете вистината

Претседателот на Чиле ќе биде Хрват, кандидатот на левицата го победи обожавателот на Пиноче

Имено, Бориќ освоил речиси 70 отсто од гласовите во директниот дуел со Каста, кој освоил само 48 отсто.

Триесет и пет годишната Габријел Бориќ, поранешен син на хрватски мигранти, поранешен лидер на студентското движење и кандидат на левицата, стана нов претседател на Чиле .

Имено, Бориќ во вториот круг од изборите го победи кандидатот на десницата Хозе Антонио Каста, голем обожавател на поранешниот чилеански диктатор Аугусто Пиноче и бразилскиот претседател Болсонар.

На денешните избори, Чилеанците избраа од различни опции во последните децении, а кандидатите нудат сосема различни визии за сите прашања, од пензиите и приватизацијата до човековите права.

Тие избираа меѓу Бориќ, 35-годишен поранешен лидер на студентските протести поврзани со Комунистичката партија, и ултра-конзервативниот Каста, која е поврзана со бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и е познат по тоа што го брани поранешниот чилеански диктатор Аугусто Пиноче.

Доколку победи, Бориќ, чиј татко има хрватско потекло, ќе биде најмладиот претседател во историјата на Чиле и, како што пишува Њујорк тајмс, најлиберален по Салвадор Аљенде.

Првиот круг од претседателските избори се одржа на 21 ноември.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!