Вие имате прво да ја знаете вистината

Се обидоа да го спречат Вучиќ: завршуваат протестите во Тирана

Вечерва заврши протестот пред Владата на Албанија во Тирана против иницијативата „Отворен Балкан“.

Протестот беше организиран во пресрет на доаѓањето на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на состанокот на иницијативата за регионална соработка „Отворен Балкан“, што се одржува во понеделник и вторник во Тирана.

Учесниците на протестот го запалија знамето на Србија истакнато во знак на добредојде на улицата која води кон Владата, по што следеше бурно одобрување на насобраните, а едно момче падна од јарболот обидувајќи се да го спушти знамето.

Последните информации беа дека демонстрантите ќе се поделат во две групи и ќе се обидат да ја пресечат колоната што оди од аеродромот. Едната група протестираше пред зградата на Владата во овој град, а другата требаше да го пресече патот до колоната од аеродромот каде што е претседателот Вучиќ.

Според извори на „Новости“, организатори на демонстрациите се Саит Долапи, поранешен организационен секретар на локалната Демократска партија и Агрон Куличај и Сали Лусај, луѓе од доверба на поранешниот претседател и премиер Сали Бериша. Добро упатените соговорници тврдат дека Бериша лично го контактирал Рамуш Харадинај за да обезбеди присуство на најмалку 100 лица од Косово на овој протест.

За одржување на редот во Тирана се распоредени силни полициски сили.

Потсетуваме, албанските демонстранти протестираа и против претседателот Вучиќ во 2019 година, кога тој беше во посета на Тирана за да се договори со Еди Рама за иницијативата „Отворен Балкан“.

Амбасада на САД во Тирана: Ситуацијата е нестабилна

По повод протестот на албанските демонстранти во Тирана, кои се огорчени поради посетата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, американската амбасада во Албанија ги повика граѓаните да избегнуваат делови од градот бидејќи ситуацијата е „непредвидлива “.

„На американските граѓани им се препорачува да избегнуваат какви било големи собири во градот. Иако може да биде мирно, ситуацијата може брзо и непредвидливо да се промени“, соопшти американската амбасада.

Нишани: Пресвртница во историјата на Албанија

Поранешниот претседател на Албанија Бујар Нишани изјави дека денеска е критичен момент и пресвртница во историјата на Албанија.

Тој рече дека во оваа битка се води борба со кражба и предавство.

Нишани порача дека хегемонијата на Србија не смее да се обнови.

Според него, оваа влада работела само за својот џеб и за непријателите на Албанија.

„Овој век е и ќе биде век на Албанците. Никогаш не сме биле против соработката. Ова е антиевропски проект“, рече тој.

Терколи: „Отворениот Балкан е нож во грбот на Косово“

Поранешниот пратеник на ЛДК, Мелихате Терколи, рече дека „Отворениот Балкан“ е нож во грбот на Косово и на сите Албанци.

Таа рече дека ќе продолжат да се спротивставуваат на пактот со сите сили.

Според неа, „Отворен Балкан“ значи нова Југославија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!