Вие имате прво да ја знаете вистината

Темното минато на новиот германски канцелар: Шолцомат успешно ги крие своите “траги во снегот” и од секоја афера излегува посилен

Олаф Шолц, кој ја наследи Ангела Меркел, не е толку досаден како што изгледа на прв поглед.

На 8 декември во Германија се смени цела ера: за прв пат по 16 години доби нов канцелар. Разбирливи се причините за неуспехот на партијата на Меркел, која ја води земјата од 2005 година. Ниту еден од предизвиците, од миграциската криза до односите со Русија и Белорусија, не е решен, а локомотивата на економија на ЕУ продолжува да се соочува со тешкотии, а дури и пред пандемијата, растот на БДП падна на 1%.

„Нашата Мути“, како што дури и противниците нагалено ја нарекуваа Меркел, израсна во Источна Германија и ја започна својата кариера во комунистичките структури на ГДР, а која по 1991 година беше успешно интегрирана во Сојузна Република Германија. Или откако стана канцеларка на таа земја, таа го спроведе неизговорениот консензус меѓу двата дела на некогаш поделената држава.

Затоа фрау Ангела беше совршен компромис меѓу проамериканските и проруските крила на европските елити и можеби затоа остана на власт толку долго. И на крај, нејзината партија е Христијанско-демократската унија. И иако во денешна Европа остана многу малку христијански конзервативизам, дури и името на знакот сепак значи нешто.

Новиот канцелар е 63-годишниот социјалдемократ Олаф Шолц и тој е речиси во се спротивен на Мути Меркел.

Пред да дојде на власт, Меркел беше хемичар која ја бранеше својата дисертација за титулата доктор на науки. Или таа има барем груба идеја за тоа како функционира реалниот свет.

Но, Шолц речиси и да нема неполитичко работно искуство. Во 1970-тите, како студент во Хамбург, тој се приклучил на младинската организација на Социјалдемократската партија, еден вид нејзина „комсомолска или скоевска организација“, во согласност со реалноста на Западна Европа, таму ја правел својата кариера неколку децении и на крајот станал Заменик Претседател на Меѓународната унија на млади социјалисти (IUSY).

Сите овие европски организации со убави комунистички имиња одамна тргнаа на ултралибералниот пат, бранејќи ги правата на нетрадиционалните малцинства и заговарајќи неограничена миграција. Значи, јасно е какви ставови ќе има Шолц.

0д 2011 до 2018 година Шолц беше градоначалник на Хамбург.

Оваа деценија за слободниот град (Хамбург) беше обележана со постојани скандали околу изградбата на Филхармонијата на брегот на Елба. Концертната сала од 26 ката со 2.100 седишта требаше да биде пуштена во употреба во 2010 година и имаше почетна вредност од околу 200 милиони евра, но на крајот градбата беше завршена дури во 2017 година и буџетот за изградба порасна, според различни проценки, на 700 до 900 милиони евра.

Критичарите на Шолц јасно сугерираат дека имало проневера, за што градоначалникот бил барем свесен. Конечно, според музичарите кои настапија на отворањето на филхармонијата во Елба, акустиката во салата е ужасна и публиката ништо не се слуша во погорните редови, иако со таков буџет се требало да биде како што треба дизајнирано и изведено.

Во јули 2017 година, Самитот на Г20 што се одржа во Хамбург, не остана запаметен по историските одлуки на светските лидери, туку по големите пожари. Илјадници активисти од секакви левичарски организации пристигнаа во Хамбург од цела Европа за да протестираат против нефер светската политика. И создадоа вистински пекол. Беа запалени автомобили, искршени излози, заземени цели области, а имаше и судири со полицијата.

За секој друг градоначалник, таков неуспех би значел крај на неговата политичка кариера, но Шолц една година подоцна беше унапреден во вицеканцелар на Сојузна Република Германија. Зошто? Според една верзија: Големиот карамбол во Хамбург 2017 година беше успешна проба на технологијата „мрежи на бунтови“ изведена од американското движење BLM три години подоцна. Под истите пароли за „социјална правда“, во Америка почнаа слични палење и грабежи, а моќта на конзервативниот Трамп беше успешно поткопана за време на судбоносните избори.

Печатот веќе пишуваше за бројните врски на прекуокеанското движење БЛМ со неговите европски браќа и, пред сè, со германските левичарски радикали.

Шолц е правник со високо образование. Професијата е важна, но многу слабо поврзана со монетарната политика на една земја, но сепак, тој беше унапреден и замина од Хамбург во Берлин, преземајќи ја функцијата министер за финансии на Сојузна Република Германија.

И тој го напушти Слободниот град токму на време по скандалот околу локалната банка Варбург (нејзиното целосно име е M.M. Warburg & Co ).

Според независни новинари, во оваа финансиска организација од 2007 година се откриени сомнителни трансакции и повлекувања на милиони долари преку офшор шеми и дупки.

Така, во средината на минатата деценија, даночната служба откри дека во Варбург биле затаени повеќе од 40 милиони евра даноци. Но во текот на 2016 година ( тогаш Шолц беше градоначалник на Хамбург ) даночните власти неочекувано се откажаа да ги наплатат овие заостанати долгови од банката. Зошто? Според пишувањата на медиумите, Шолц во тоа време „имал состанок во сопствената канцеларија со Кристијан Олеарис“ – директор на банката Варбург.

Истрагата за оваа шема продолжува во Слободниот град. Шолц периодично бил повикуван како сведок пред Сенатот на Хамбург (локален парламент). Нормално, тој негира се што се случувало на овие средби, тврдејќи дека не се сеќава.

Иако, без разлика какви гледишта има Шолц, треба да се напомене дека тој е искусен политичар кој е вешт во сите хардверски игри. И нема сомнеж кој ќе ја води неговата нова влада – во коалиција со Зелените и либералите од Слободната демократска партија.

Не за бадијала во Германија новиот канцелар се нарекува Шолзомат (игра на зборови – комбинација на Шолц и автомат) или некаков безпроблематичен робот способен да се справи со секаков проблем.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!