Вие имате прво да ја знаете вистината

Филмот за кој сите зборуваат: Заработи седум номинации за Златен глобус, а му се насмевнуваат и Оскарите (ВИДЕО)

Само неколку дена откако ќе влеземе во 2022 година, на 9 јануари, ќе биде одржано доделувањето на 79-от Златен Глобус, во меѓународната сала за танц во Беверли Хилтон, која е домаќин на церемонијата од 1961 година, а екипата на филмот Белфаст предводена од режисерот Кенет Брана, со нетрпение го очекува прогласувањето на победникот.

Веќе се објавени се номинациите, а дефинитивно со најмногу номинации се – Моќта на кучето и Белфаст, ​​филмови кои освоија по седум номинации. Белфаст, ​​дело на Кенет Брена, е еден од фаворитите во категоријата најдобар филм, а доколку ја добие наградата ќе стане првиот ирски филм во историјата што добива вакво признание. Тој веќе ја освои публиката на филмските фестивали во Торонто и Стокхолм, каде што освои награди од публиката.

Филмската екипа веројатно не се надеваше на таков успех, бидејќи од самиот почеток пандемијата на коронавирус не им донесе ни најмалку корист, но номинациите се доказ дека трудот и вербата во проектот се исплатеа. Инаку, ова е полуавтобиографски филм на Кенет Брана, режисер кој ја екранизираше приказната од неговиот роден град во Северна Ирска во 1960-тите години. Тимот што тој го избра се покажа како победник, а атмосферата на сетот, и покрај карантинот поради пандемијата на коронавирус, беше повеќе од одлична, вели режисерот.

Иако филмаџиите и актерската екипа не беа навикнати на ваква атмосфера на сетот, екипата на филмот Белфаст брзо и лесно се адаптираше. Одлуката да се помине така времето ја донел самиот Брана, и тоа од едноставна причина – семејната атмосфера да се инфилтрира во сите членови на актерската екипа и сите да се поврзат што повеќе и да се чувствуваат удобно пред камерата, особено најмладите. Сето ова доведе до фактот дека повеќето луѓе заборавија дека камерата е присутна цело време, што многу влијаеше на финалниот производ. Во филмот беа вклучени само некои сцени снимени без знаење на актерите бидејќи се покажаа како најдобри.

Инаку, актерот, писател и режисер Кенет Брана, кој во текот на својата кариера пет пати беше номиниран за Оскар, долго време ја задржа идеата да снима филм за својот роден град Белфаст. Роден во 1960 година во работничко протестантско семејство, тој се преселил од Белфаст како деветгодишен кога избило големо насилство. Со години пишува разни белешки, смислувајќи како сè треба да изгледа на крајот, но само пандемијата на коронавирус на почетокот на 2020 година го принуди конечно да се посвети на својот проект.

Поради ограничувањата предизвикани од коронавирусот, но и фактот дека Белфаст е многу променет од 60-тите години на минатиот век, снимањето на улиците на градот не беше опција, исто како во студиото. Затоа, тимот реши да ја реконструира улицата каде што порасна Брана на крајот од аеродромската писта, веднаш надвор од Лондон. За жал, со одлуката филмот да се направи црно-бело, некои работи не можеа да се прикажат, како црвената коса на убавата Каитриона Балфе.

И покрај тешките услови за снимање и ригорозните ограничувања, Брана и неговиот тим успеаја да ја завршат работата речиси во договорениот рок. Вториот карантин, исто како што беше најавено, стапи на сила на крајот на октомври, само неколку недели откако завршија со снимањето.

„Имавме среќа“, рече Брана, признавајќи дека првите позитивни тестови за коронавирус ги добиле на сетот, кај две лица, два дена пред крајот на снимањето. За среќа, тие не биле во директен контакт со нив, па се можело да се заврши без самоизолација. Своето ремек дело прво им го покажа на братот и сестра си, а дури откако беа воодушевени од тоа што го видоа, реши да го сподели филмот со светот.

Дека успеал во тоа за што сонувал сведочат номинациите за Златен глобус во категориите за најдобра споредна машка улога (Џејми Дорнан и Киаран Хајндс), најдобра споредна женска улога (Каитриона Балфе), најдобар филм – драма, најдобра режија, најдобро сценарио и најдобра оригинална песна. На 9 јануари Брана и екипажот ќе дознаат дали и во која мера нивните напори се исплателе.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!