Вие имате прво да ја знаете вистината

Кој има хиперимунитет против коронавирусот?

Додека варијантата на коронавирус Омикрон веќе се шири низ поголемиот дел од светот, а инфекциите се во пораст, враќајќи ги рестриктивните мерки и задолжителното презентирање на пасош за ковид, истражувачките организации продолжуваат да ги проучуваат ефектите на вакцините против новите варијанти на вирусот.

Според една неодамнешна студија на Универзитетот за здравје и наука во Орегон (САД), луѓето кои веќе биле вакцинирани против ковид-19, но поради некоја причина последователно се разболеле, може да сметаат на значително зголемување на имунолошкиот одговор на вирусот и неговите нови варијанти и да генерира суперимунитет, пишува шпанското издание на Мондо Депортиво.

Авторите на студијата уверија дека овој имунолошки одговор „веројатно ќе биде многу ефикасен против други опции, бидејќи вирусот продолжува да мутира“. „Не можете да добиете подобар имунолошки одговор од овој. Овие вакцини се многу ефикасни против сериозни болести. Нашата студија сугерира дека луѓето кои се вакцинирани и потоа се изложени на инфекција имаат хиперимунитет“, вели водечкиот автор д-р Фикаду Тафес.

За да се спроведе оваа студија, беа споредени примероци од крв од вкупно 52 луѓе кои беа инокулирани со вакцината Pfizer и кои потоа доброволно се пријавија за студијата. Од нив кај 26 лица по вакцинирањето биле идентификувани лесни инфекции.

Авторите на студијата откриле дека меѓу случаите на вакцинирани инфекции потврдени со секвенционирање, 10 одговараат на многу заразната делта варијанта, девет не биле делта и седум биле непознати варијанти.

Тие, исто така, открија дека антителата измерени во примероците од крвта од веќе заразените случаи се повеќе и многу поефикасни од антителата кои се генерирани две недели по втората доза на вакцината Pfizer. Според тоа, произлегува дека секој предизвик по вакцинацијата служи за подобрување на имунолошкиот одговор на вирусот, вклучително – и неговите варијанти.

Истражувачите заклучија дека инфекциите со омикронската варијанта ќе генерираат подеднакво силен имунолошки одговор кај вакцинираните луѓе.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!