Вие имате прво да ја знаете вистината

Мелбурн во големи проблеми, што е ова што се случува? Новак може без вакцина, а Рафа не може со три вакцини!?

Учеството на првиот рекет во светот Новак Ѓоковиќ на претстојниот Австралија опен е главна тема на сите спортски медиуми во светот.

Речиси и да нема ден нешто да не е објавено за тоа, а сега нови моменти донесе информацијата дека Рафаел Надал има коронавирус.

Популарниот француски тениски портал „ We love tennis” најде за потребно да ја коментира информацијата дека Рафаел Надал е позитивен на коронавирус, и како многумина, особено во Австралија, се однесувале кон Новак Ѓоковиќ.

Кога ја гледаме историската криза на австралиските власти во врска со Новак Ѓоковиќ, едноставно не сакаме се да гледаме како прст на судбината кога дознавме дека Рафаел Надал, еден од првите вакцинирани, добар војник и сјајно момче, објави дека е позитивен „Како цел свет да се распаѓа за Крег Тејли, кој веќе се виде како ја пречекува шпанска ѕвезда со фанфари и тројна доза вакцина во неговата прекрасна рака“, пишува порталот.

Оттогаш сфативме дека вакцинирањето не го спречува пренесувањето на инфекцијата, што сè уште е дилема за „среќниот слем“ кој ја продаде приказната за 100 отсто безбеден турнир. Сега може да се случи Новак да пристигне во земјата на кенгурите без вакцина, но со еден куп тестови за својот нос и дека Рафаел Надал, на кого тоа не му го сакаме, да остане дома.

Сепак, се чини дека враќањето на балонот е веројатна работа со оглед на проблемите со пренесување на вирусот и затоа можеме да му аплаудираме на тоа бидејќи невакцинирани и вакцинирани ќе бидат на ист брод, е заклучокот во колумната потпишана од Жан Милер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!