Вие имате прво да ја знаете вистината

ОВА Е ДОКУМЕНТ КОЈ ДОКАЖУВА ДЕКА АРКАН РАБОТЕЛ ЗА СЛУЖБАТА! Откриено и зошто го избркаа: „Беше еден од најдобрите“

Жељко Ражнатовиќ Аркан од младоста работи во Сојузната служба за државна безбедност или ССДБ.

По распадот на СФРЈ, можно е да е преземен од војската или српската тајна служба. Тој не беше слободен стрелец како што се очекуваше.

Ова го тврди хрватскиот адвокат Анто Нобило, поранешен обвинител во Хрватска, кој го уапси Ражнатовиќ непосредно пред почетокот на војната во поранешна Југославија, но и поранешниот соработник на државната безбедност Божидар Спасиќ, кој откри засега непознати детали за врската меѓу Аркан и ССДБ.

Аркан од младоста работи за ССДБ. Бил ангажиран за одредени операции. Тој беше еден од најдобрите. Со Аркан ги прекинавме сите односи од 1983 до 1984 година бидејќи испука гумени куршуми кон двајца полицајци, изјави поранешниот оперативец.

Спасиќ нагласи дека Аркан правел проблеми бидејќи постојано предизвикувал инциденти и се повикувал на служба.

Добив дозвола да одам во затвор кај Аркан по едно апсење. Имав разговор. Му реков да не зборува да работи за нас затоа што само ни прави проблеми. Тоа ми го нареди потсекретарот за државна безбедност, рече Спасиќ.

Според Спасиќ, единствениот документ што докажува дека Аркан работел за ССДБ е неговата здравствена книшка.

Кога му се роди првиот син му ставивме печат на здравствената книшка за да оди на прегледи во здравствениот дом на МВР во Дурмиторска, рече Спасиќ и додаде дека Аркан постојано го злоупотребувал дури и тој документ.

Ражнатовиќ излезе од хрватскиот затвор по интервенција во Белград.

Никогаш не ни се заблагодари за ослободувањето. Еднаш го прашав што ме вовлече во приказната. Тој одговори дека на тоа го убедувале од Србија, рече Спасиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!