Вие имате прво да ја знаете вистината

Русите манифестираат сила, промовираа ново моќно оружје, го чуваат на Крим (видео)

Русија покажа ново оружје. Министерството за одбрана објави снимка од беспилотно летало кое погодува цели во воздух.

Руската војска соопшти дека тоа е првото достапно видео од дронот во акција. Името на дронот е Орион. Поседува потенцијал да ја наруши хегемонијата на Израел, Соединетите Држави и Кина околу овој тип на воена техника.

Тестовите Орион беа извршени над полуостровот Крим. Таму Русија изгради и нови хангари за дронови. Освен за напад, тие можат да се користат и за извидување, бидејќи би можеле да останат во воздух речиси еден ден и да поминат илјадници километри.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!