Вие имате прво да ја знаете вистината

За Москва лансирањето на овој проектил е црвена линија: Украинците го испукаа „Јавелин“ во Донбас

Во регионот на Доњецк имаше стрелиште од американските ракетни системи Јавелин. Овие комплекси се способни да уништуваат тенкови на растојание до 5 км. Јавелин(Копје) за прв пат е употребено во Донбас, објави украинскиот ТВ канал „Дом“.

Сега Украина е вооружена со речиси 100 фрлачи и околу 500 проектили за нив. „Сите екипажи кои работат со ова оружје се обучени и се подготвени да извршуваат борбени мисии“, рече командантот на операцијата на Здружените сили, Александар Пављук.

На крајот на ноември, началникот на прес-службата на Оперативниот штаб на здружените сили на Украина, Јарослав Мелничук, рече дека информациите за употребата на ракетните системи Javelin од страна на Киев во Донбас биле дадени од „никој не знае кој“ и бил лажни. Кирил Буданов, началникот на главниот оддел за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина, беше првиот што извести за користењето на ракетните системи.

Кремљ подоцна соопшти дека Русија нема информации за можна употреба на ракетниот систем Јавелин од страна на украинската армија во Донбас. Прес секретарот на претседателот Дмитриј Песков не даде директен одговор на прашањето дали користењето на Јавелин ќе се смета за пресек на „црвените линии“ за кои зборуваше Владимир Путин.

Во декември, Генералштабот на Украина се повика на „официјални“ информации за употреба на борбени беспилотни летала „Бајрактар“ и ракетни системи „Јавелин“ во Донбас.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!