Вие имате прво да ја знаете вистината

Кадиров цврсто стои во одбрана на Русија: Му постави ултиматум на Ердоган

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, јавно му се обрати на турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, по повод именувањето на паркот во турски Корфоз по името на кавкаскиот терорист, Јохар Дудаев.

Отворено му се обраќам на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган: Одлучете! Или ќе добиете статус на држава која јавно ги поддржува терористите или ќе бидете за транспарентни и чесни односи со Русија, без да ги менувате ставовите зад нејзиниот грб, стоеше во напишаната телеграма на Кадиров.

Тој објасни дека не може да замисли дека Русија може да се однесува така ладно кон турското раководство и да ја прими целата организирана банда која, на пример, вршеше терористички напади во Турција и која го уби претседателот.

Во спротивно, додека криминалците се бараат и напаѓачите добиваат азил во Турција, отворено организираме собири и настани за промена на името на парковите наречени по терористите вклучени во смртта на илјадници цивили, ние имаме право да одговориме на ова, нагласи чеченскиот водач.

Тој смета дека би било логично руската страна во Грозни да го овековечи основачот на Курдистанската работничка партија, Абдула Ојелан, кој издржува доживотна затворска казна во затвор во Турција, а не некои си терористи.

Кадиров се обрати до Министерството за надворешни работи на Русија, нагласувајќи дека постапките на Анкара се директна закана за руско-турските односи и повика на преземање дипломатски мерки. Џохар Дудаев беше на чело на чеченските терористи и се прогласи за претседател на „Чеченската Република Ичкерија“, која е прогласена за терористичка организација во Русија. Тој беше убиен во 1996 година. Паркот во неговиот дел беше отворен на 10 декември во Турција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!