Вие имате прво да ја знаете вистината

Климатските промени предизвикуваат нови миграции од Блискиот Исток: „Ова е сценарио за катастрофа“

Глобалното затоплување особено ќе гo погоди Блискиот Исток и Северна Африка и ќе поттикне нови бегалски бранови, според германскиот климатски научник Јос Леливелд.

Регионот стана жариште на климатските промени и се загрева многу побрзо од другите области, изјави за ДПА Макс Планк, директор на Институтот за хемија во Мајнц.

Топлотните бранови кои траат со недели со температури до 56 степени Целзиусови или дури и повеќе од 60 степени во градовите, може да направат многу области да станат непогодни за живеење за луѓето и животните во втората половина на овој век, објаснува научникот.

„Дури и камилите не можат да преживеат на оваа топлина“.

Топлотните бранови во комбинација со други фактори како што е силниот пораст на населението, исто така, би го зголемиле притисокот на населението за миграцијата.

Според Леливелд, доколку глобалното затоплување не престане, просечната температура во регионот во лето би можела да се зголеми за 6 степени.

„Ова е сценарио за катастрофа, но не и невозможно сценарио“, рече тој. Просечната температура таму веќе е зголемена за речиси 2 степени од 1980 година, рече тој.

На конференцијата за климата земјите ветија дека ќе го запрат глобалното затоплување до 1,5 степени во споредба со прединдустриското време.

Според научниците, порастот на температурата особено ќе ги погоди земјите од Персискиот залив. Но, последиците би ги почувствувале и другите региони.

Либан, Сирија, Ирак и Израел, но и Египет ќе страдаат од поголема суша во иднина, рече Леливелд, додавајќи дека пустините се шират.

Делови од Сирија и Ирак оваа година доживеаја тешка суша, што предизвика огромен пад на приносот и зголемување на цените на храната.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!