Вие имате прво да ја знаете вистината

Митрополит Иларион: Патријархот Кирил сака да оствари средба со папата Франциско

Патријархот на Москва но и на цела држава Русија би сакал да се сретне со папата Франциско, изјави денес митрополитот Иларион, претседател на Одделот за надворешни црковни односи на Московската патријаршија.

Папата Франциско повеќепати изрази желба да се сретне со патријархот Кирил. За тоа се зборуваше и на нашите претходни средби, изјави митрополитот Иларион.

Тој изјави и дека патријархот Кирил би сакал да се сретне и со папата Франциско, бидејќи од нивната претходна средба поминале повеќе од пет години и оттогаш, како што наведе, се појавиле многу нови прашања.

На 6 декември папата Франциско објави дека е можна негова средба со патријархот московски Кирил.

На повидок е средба со патријархот Кирил. Мислам дека следната недела ќе ме посети директорот на одделот за надворешни црковни односи на Московската патријаршија Иларион и дека ќе се договориме за евентуалниот датум, изјави тогаш папата.

Поглаварот на Римокатоличката црква изјави дека се надева дека патријархот наскоро ќе биде на пат но тоа не се оставило.

Не знам точно каде, можно е Кирил да замине во Финска, но не сум сигурен. Секогаш сум подготвен да одам во Москва. Не се потребни протоколи кога разговарате со вашиот брат, додаде папата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!