Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата: Цела Европа мора да ја сподели одговорноста за мигрантите

Сите европски земји мора да ја споделат одговорноста да ги примат мигрантите и да им помогнат да се интегрираат, рече денес папата Франциско, повикувајќи ги земјите да ги отворат своите срца.

„Ова е проблем на човештвото“

Светиот Отец, кој ја постави заштитата на мигрантите и бегалците како камен-темелник на својот понтификат, по повод редовната општа аудиенција во средата рече дека се сретнал со бегалците и мигрантите за време на посетата на Кипар и Грција на почетокот на овој месец.

„Исто така, можев да видам дека само неколку европски земји носат поголем товар од последиците од феноменот на миграцијата во Медитеранот“, рече тој.

„Тоа всушност бара заедничка одговорност на сите и од која ниту една земја не може да биде изземена бидејќи тоа е проблем на човештвото“, посочи тој.

Италијанскиот министер: Овие луѓе треба да се спасат

„Овие луѓе треба да се спасат, но крајно е неправедно што само Италија го прави ова само затоа што таа е земјата во која првпат влегуваат во Европа“, рече италијанската министерка за внатрешни работи Лусијана Ламоргезе минатиот месец кога беа спасени 800 мигранти во Средоземното Море.

Во Италија годинава пристигнале околу 54.000 мигранти, што е значително повеќе од лани кога имаше 30.000. Минатата недела пристигнаа 12 мигранти од бегалски камп на Кипар кои се преселиле во Италија на сметка на Светата столица, што е прва група од вкупно 50 што пристигнале од медитеранскиот остров.

Папата: Отворете ја вратата на срцето

Папата рече дека се надева оти повеќе европски земји ќе им дозволат на локалните црковни групи да донесат повеќе бегалци и мигранти и да им помогнат да се интегрираат.

„Треба само да ја отворите вратата, вратата на срцето. Да не пропуштиме да го направиме ова овој Божиќ“, рече папата Фрањо.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!