Вие имате прво да ја знаете вистината

Почитувани патници, позитивен сум на корона: Еве како реагираа патниците во авионот на Бритиш Ервејс на оваа објава на пилотот

Летот во Британија бил одложен откако пилотот добил позитивен резултат од тестот за корона додека бил во пилотската кабина. Еден патник го документирал искуството преку вирална мрежа TikTok.

Таа беше на летот, подготвена да полета на речиси 9-часовно патување до Барбадос, но патниците останаа да чекаат без најава два часа.

Тогаш беше објавено дека пилотот бил информиран дека е позитивен на корона.

Патникот Дарси Борн (20) го сподели моментот на TickTook, пишувајќи: „Пилотот штотуку доби порака дека е позитивен, па сите сме заглавени во авионот.“

Можете да го слушнете пилотот како објавува: „Она што можеме да го направиме во моментов е да бараме друг пилот да го заземе моето место и процесот е во тек, но тоа нема да се случи брзо и имаме луѓе кои се обидуваат да најдат некого што е можно побрзо“.

Во изјавата за Newsweek, British Airways објасни: „Се извинивме и им се заблагодаривме на клиентите за нивното трпение и разбирање бидејќи нашите тимови работеа напорно за да го заменат пилотот што е можно поскоро за да можат да го продолжат своето патување.“

Борн објави уште едно видео од инцидентот од салонот за поаѓање, пишувајќи: „Ажурирано; нѐ избркаа сите пет часа подоцна и ни дадоа ваучери за храна од по 4 фунти.

Во видеото кое оттогаш е избришано, Дарси наводно тврди дека тестот бил едноставно лажно позитивен, што го направило 17-часовното патување уште пофрустрирачко.

@darcdikdok

Thought I was going away to escape corona #fypシ #covid #holiday #vacation

♬ original sound – Hola 🙂

„Се качуваме во авионот околу 9 часот, а треба да полетаме во 10 часот. Во 10.45 помислив „Што се случува?

„Пилотот најави и рече: „Еј момци, извинете, јас сум само позитивен на корона. Но, не смееме да ги напуштиме нашите места. Поминаа три часа, а ние се уште седиме на нашите места … не можеме да јадеме, не можеме да се движиме … ајде.“

„Луѓето стануваа немирни, па не пуштија од авионот и ни дадоа ваучери за храна од 4 фунти. На аеродром едвај можеш да добиеш вода за 4 фунти.“

„Два часа потоа, околу 5 часа вкупно, ни велат дека е лажно позитивен. Никогаш немал корона. Така се вративме во авионот, се е во ред, освен храната ја нема, мораа да ја исфрлат храната за 10 часовниот лет“.

Бритиш ервејс потврди за Newsweek дека кетерингот не бил достапен за летот поради доцнењето на самиот лет.

Борн, сепак, откри дека патниците по пристигнувањето биле пречекани со бесплатно шише карипски рум.

Од авиокомпанијата потврдија и дека патниците добиле писмо со извинување и дека во наредните денови ќе контактираат со нив за да им изразат гест на добра волја.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!