Вие имате прво да ја знаете вистината

Северен тек 2 доведен во прашање: Американците се подготвуваат да му зададат последен удар на контроверзниот проект

Во Европа денес малку пополесно се дишеше бидејќи цената на гасот падна за 8%, на 1950 долари за илјада кубни метри. Русија е обвинета за растот на цените бидејќи беше прекината испораката на гасоводот Јама-Европа, но тоа беше одлучно отфрлено од Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

„Ова е целосно комерцијална ситуација“, одговори Песков, пренесува Интерфакс. Блумберг му дава за право со наведување дека рутата на гас источно од Германија, кон Полска, „веројатно е резултат на помалата побарувачка од клиентите во Европа“.

Песков го отфрли поврзувањето на оваа ситуација со почетокот на контроверзниот гасовод Северен тек 2. Станува збор за проект што ќе го заобиколи рускиот гас и ќе оди директно во Германија, на која се противат источноевропските земји, некои на запад и САД. САД тврди дека вака Германија запаѓа во енергетска зависност од Москва.

Зелените за време на изборната кампања тврдеа дека гасоводот е непотребен и не треба да биде пуштен во употреба, а Роберт Хабек, новиот вицеканцелар и министер за економија и климатски прашања, во неодамнешното интервју за медиумите рече дека Северен тек 2 „е геополитички грешка“.

Аналена Баербок, министерката за надворешни работи, смета дека гасоводот не ги исполнува германските законски услови за да биде пуштен во употреба. На 16 ноември, германскиот регулатор одби да издаде одлука за одобрување на работата бидејќи конзорциумот што го гради гасоводот е со седиште во Швајцарија и треба да основа филијала во Германија. Ројтерс на 16 декември објави дека германскиот регулатор Bundesnetzagentur нема да донесе одлука во првата половина на следната година.

Социјалдемократскиот канцелар Олаф Шолц продолжува да го брани гасоводот. „Северен тек 2 е проект од приватниот сектор кој дојде до самиот крај“, е неговиот постојан став. Во проектот се инвестирани 11 милијарди евра, па јасно е зошто е тешко да се очекува едноставно да се прекине. Особено во ситуација кога Германија е лишена од нуклеарна енергија и се обврза да престане да користи јаглен. Така, гасот останува речиси единствениот енергетски извор на транзицијата кон јаглеродно неутрална економија. Во еден од одговорите на прашањата за руските медиуми, Шолц нагласи дека ЕУ и онака ќе престане да ги користи сите фосилни горива до 2050 година.

Русија е заинтересирана за гасоводот бидејќи добива директен контакт со најголемиот купувач на гас по пазарни цени. Свесна дека поради зелената транзиција на ова поле мора да заработи колку што може, бидејќи во одреден момент навистина ќе дојде до прекин во купувањето. Процесот на реструктуирање на руската економија, со што би се намалил уделот во извозот на енергија, се уште е во тек.

Како што пренесува Ројтерс, ова е во момент кога САД би требало да станат најголем светски извозник на течен природен гас (LNG), претекнувајќи ги Катар и Австралија. Тоа би требало да се случи следната година, а САД би можеле да ја носат титулата во наредните години. Една од клучните причини зошто Вашингтон се спротивстави на германското купување руски гас беше обидот да му продаде колку што е можно повеќе од својот ЛНГ. Што е поскапо. Поради тоа американската администрација, а не Сенатот, има попозитивен став кон гасоводот.

Северен тек 2 нема да биде клучна тема на стратешките разговори меѓу НАТО и Русија, но и покрај противењето на Зелените, кога ќе се смири актуелната криза околу Украина, може да се очекува дека и Северен тек 2 ќе ги добие потребните дозволи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!