Вие имате прво да ја знаете вистината

Трамп открива зошто не ги помилувал Асанж и Сноуден: Од една страна е прашањето за шпионажата, од друга страна откривањето на вистинската корупција!

Поранешниот претседател Доналд Трамп изјави дека бил „многу блиску да се придвижи во спротивна насока“ кога станува збор за помилување на Џулијан Асанж или Едвард Сноуден пред да ја напушти Белата куќа, но на крајот решил да не помилува ниту еден од нив.

Трамп беше прашан зошто не ги помилува ко-основачот на Викиликс Асанж и свиркачот на Националната агенција за безбедност (НСА) Сноуден, за што активистите се залагаа во последните месеци од мандатот на претседателот.

„Имате две страни на тоа“, рече Трамп. Тој ги опиша нивните одделни ситуации како „некој вид на шпионска работа“ и „некој што открива вистинска корупција“, но не кажа кој опис се однесува на која личност, заклучувајќи само дека се чувствува „малку посилно за страната на едниот од другиот“.

Медиумските извештаи претходно оваа година посочија дека соработниците на Трамп се убедени дека помилувањето на Асанж или Сноуден ќе ги вознемири републиканците во Сенатот, кои во тоа време се подготвуваа да гласаат во судскиот процес за неговото отповикување. Се чинеше и дека во еден момент негативно ги спомнал Асанж и „шпионирањето“, иако тоа не го прецизираше.

„Имаше некои шпионски работи и некои лоши работи кои навистина не вратија назад и навистина не повредија со она што го направија“, изјави тој за Daily Weir.

Наводно, за време на воведните фази на сослушувањето за екстрадиција на Асанж во Лондон минатата година, беше понудено помилување во замена за откривање на потеклото на хакираните мејлови на демократите испратени за време на претседателската кампања во 2016 година.

Белата куќа го негираше тоа тврдење и рече дека претседателот „едвај“ го познава републиканскиот конгресмен преку кој наводно бил понуден договорот. Конгресменот, пак, рече дека предлогот го дал самоиницијативно и дека Белата куќа не го поддржала.

Трамп рече дека на крајот решил да остави проблемот да се реши на суд. „Претпоставувам дека судовите всушност го прават тоа“, рече тој.

Асанж моментално се наоѓа во затвор во Велика Британија, од каде неодамна беше одлучено дека може да биде екстрадиран во САД за да му се суди по обвинение за шпионажа за објавување документи поврзани со наводни американски воени злосторства за време на интервенциите во Авганистан и Ирак. Доколку биде прогласен за виновен, му се заканува затворска казна до 175 години. Неговото ментално и физичко здравје се влошило во текот на 20 месеци затвор, а неодамна доживеал и мозочен удар.

Сноуден, кој е во бегство од Соединетите држави откако ја разоткри НСА за неуставно шпионирање на американската јавност во 2013 година, се чинеше поверојатен кандидат за претседателско помилување.

Минатата година, поранешниот претседател изјави дека го „проучува“ случајот на Сноуден, истакнувајќи дека многумина веруваат дека „не бил фер третиран“. Оваа приказна изненади многу аналитичари, имајќи предвид дека Трамп претходно го спомена поранешниот свиркач на НСА како „шпион кој треба да биде погубен“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!