Вие имате прво да ја знаете вистината

Илон Маск со директни критики кон Марк Цукерберг: Можете да го ставете и телевизорот на вашата глава но тоа не значи дека сте во виртуелен свет!

Во новото интервју за конзервативната сатирична веб-страница Babylon Bee, извршниот директор на компанијата Тесла и Space X, Илон Маск, го осуди концептот на метаверзумот, за кој Мета, или попознат како новиот проект на компанијата Фејзбук, тврди дека ќе ги замени дводимензионалните екрани.

Дали сум како оние луѓе кои го отфрлија Интернетот како мода во 1995 година или кажувам за нешто што никогаш нема да биде важно ?, праша милијардерот. Секако дека можете да го ставите телевизорот на носот, но не сум сигурен дека тоа значи дека сте во некој виртуелен свет или познат како метаверзум, додаде тој.

Маск не е воодушевен од идејата дека треба да носи заоблен екран на лицето цел ден и да не сака никогаш да го симне од него.

Ми се чини дека тоа нема шанси, изјави тој.

Станува непријатно кога оваа работа е постојано врзана за вашата глава и вашите очи се покриени. Мислам дека далеку сме од одење во метаверзумот на Марк, додаде тој.

Маск вели дека постои подобра алтернатива односно тоа е чип хируршки вграден во мозокот, развиен од компанијата Neuralink, чиј ко-основач е лично тој.

На долг рок, софистицираниот софтвер на Neuralink може да ве стави целосно во доменот на виртуелната реалност, потенцираше тој.

Исто така и потпретседателот на Metin за глобални прашања и комуникации, Ник Клег, неодамна призна дека сè уште треба да работат на технологијата потребна за функционирање на метаверзумот.

Овие лоши очила за виртуелна реалност се премногу гломазни за да пијам кафе без да ги мрднам и да не гледам ништо пред мене, изјави Клег во неодамнешното интервју за Фајненшл тајмс.

Маск, исто така, го критикуваше Web3, концептот за демократизација на Интернетот преку обнова на технологијата на блокчејн. Тој изјави за Web3 во интервју за Babylon Bee дека тоа е повеќе маркетинг отколку реалност.

Не разбирам. Тоа е, сè уште не разбирам, така да се каже, додаде тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!