Вие имате прво да ја знаете вистината

Нови детали за кражбата на возилото на американската конгресменка: Полицијата ги пронашла крадците во автомобилот

Автомобил украден под закана со оружје во Филаделфија од американската конгресменка Мери Геј Скенлон е пронајден во соседниот Делавер со петмина осомничени внатре, кои денес беа приведени, соопшти полицијата.

Синиот Acura MDKS на Scanlon е пронајден во средата вечерта во Њуарк, Делавер, на околу 74 километри од Филаделфија, соопшти државната полиција на Делавер.

Осомничените се процесираат, соопшти полицијата. Нивните имиња не се објавени, а други детали не се достапни.

Демократката Сканлон, отиде до нејзиното паркирано возило по состанокот во градскиот парк ФДР непосредно пред 15 часот. Полицијата соопшти дека двајца вооружени мажи и ги побарале клучевите. Таа ги предала, а едниот се оддалечил, а другиот го следел со темно теренско возило, соопшти полицијата.

Сканлон била физички неповредена, изјавила нејзината портпаролка Лорен Кокс. Со возилото однесени се повеќе лични и работни предмети, соопшти полицијата.

„Мило ми е што конгресменката Сканлон не беше физички повредена и моите мисли се со неа во овој тежок период“, рече полицискиот комесар Даниел Аутлау во соопштението, ветувајќи дека полицијата ќе ја обезбеди сета потребна поддршка.

Сканлон, чиј округ опфаќа делови од јужна Филаделфија и соседниот Делавер, беше меѓу избраните функционери кои се состанаа за да разговараат за загриженоста на членовите за тековните планови за развој на паркот, објави Филаделфија Инквајер.

Канцеларијата на Сканлон соопшти дека ѝ се заблагодарува на градската полиција за брзиот одговор и на нивната локална полициска служба и на наредникот во Вашингтон кој соработуваше со полицијата во Филаделфија „за да се обезбеди нејзина континуирана безбедност“.

Градоначалникот Џим Кени рече дека е „шокиран кога дознал за ова насилно злосторство“ против конгресменката, која ја опиша како негова пријателка и колешка.

„Моите мисли се со неа за време на трауматично време“, напиша тој на Твитер.

„Секој заслужува да се чувствува безбедно во нашиот град, а за жал тоа не било секогаш така оваа година“, рече Кени. Обесхрабрува и разбеснува тоа што криминалците се чувствуваат охрабрени да извршат такво несовесно злосторство среде бел ден во она што треба да биде место за мир – еден од парковите на нашиот град.“

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!