Вие имате прво да ја знаете вистината

Овие податоци охрабруваат, истражувањето во Шкотска покажува дека омикрон е барем 60 отсто послаб од делта!?

Новата студија спроведена од шкотски научници сугерира дека луѓето кои се инфицираат со омикрон имаат две третини помал ризик од хоспитализација во споредба со делта варијантата на вирусот, пишува Телеграф .

Авторите на студијата, која допрва треба да биде разгледана, тврдат дека 47 лица во Шкотска треба да бидат хоспитализирани, а само 15 се во болниците.

Студијата е спроведена од научници како дел од раната пандемична проценка и подобрен надзор на ковид-19 во Шкотска, а се заснова токму на фактот дека во моментов само 15 лица во болницата се заразени со варијантата омикрон.

Шкотската премиерка Никола Старџен го поздрави најновото истражување, но предупреди дека омикрон ќе продолжи да врши зголемен притисок врз NHS (Британскиот здравствен систем).

Овие податоци се охрабрувачки, се надеваме дека самодовербата ќе расте како што ќе добиеме повеќе податоци, рече таа.

Клучната работа што треба да ја запомниме – и помал процент од многу поголемиот број случаи ќе продолжи да создава зголемен притисок врз NHS и економијата. Затоа, треба да продолжиме да се бориме со вирусот додека ги завршуваме бустерите, рече Старџен.

Џим МекМенамин , директор за ковид-19 во шкотското јавно здравство, ги нарече наодите квалификувана основа за добра приказна, но предупреди дека е важно да не се избрзуваат со заклучоци.

Не може да се потцени потенцијално сериозното влијание на омикрон врз населението. Помал дел од многу поголемиот број случаи на кои на крајот би можело да им треба третман, сепак може да претставува значителен број луѓе со потенцијал за тешка инфекција со ковид, што пак може да доведе до потенцијална хоспитализација, рече тој.

Професорот Џејмс Нејсмит , структурен биолог на Универзитетот во Оксфорд, додаде дека студијата е добра вест, иако заснована на мал примерок.

Иако намалувањето за две третини е значително, омикронот може да предизвика тешки форми на болеста кај двојно вакцинирани. Значи, ако бројот на заразени продолжи да се удвојува на секои неколку дена, тоа би можело да генерира многу повеќе хоспитализации отколку делта кај двојно вакцинираната популација, рече тој.

Според мене, најдобрата вест во истражувањето е согледувањето дека бустер дозата е ефикасна за намалување на бројот на тешки омикронски заболувања. Грубо кажано, имаме повеќе време да го зајакнеме имунитетот на бустер дози кај што повеќе луѓе – затоа не смееме да губиме ни момент.

Сè што можеме како поединци е да го забавиме ширењето. Според мое мислење, сега има солидна причина да се надеваме на пооптимистички исход на омикрон во Британија отколку што очекувавме, рече тој.

Ништо од ова не треба да го намали бројот на загинати што ќе продолжат да се случуваат, ниту пак работата на здравствените работници кои се на работ на силата“, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!