Вие имате прво да ја знаете вистината

Одобрен е лекот на Фајзер против корона: ФДА одлучи за таблетата за која сите зборуваат

Американската Администрација за храна и лекови ( ФДА ) денес ја одобри антивирусна пилула Фајзер , Паксловид , која се користи за лекување на коронавирус .

Пилулата е наменета за ризични групи постари од 12 години.

Ова е прва ваква антивирусна пилула одобрена за земање дома, пред заразените луѓе да го достигнат нивото потребно за хоспитализација, јавува CNN.

Денешното одобрување на Паксловид е уште еден одличен пример за тоа како науката ќе ни помогне конечно да ја победиме оваа пандемија, која и по две години продолжува да ги нарушува и уништува животите ширум светот. „Оваа револуционерна терапија, за која се покажа дека значително ги намалува хоспитализирањата и трагичните последици, ќе го промени начинот на кој го третираме Ковид и се надеваме дека ќе помогне да се намали притисокот со кој се соочуваат нашите здравствени и болнички системи“, рече претседателот и извршен директор на Фајзер, Алберт Бурла.

Тој, исто така, рече дека Pfizer е подготвен веднаш да започне со испораки во Соединетите држави за да му помогне на Paxlovid да стигне до пациентите што е можно поскоро.

Paxlovid комбинира нов антивирусен лек наречен Nirmatrelvir со постар лек наречен Ritonavir.

Минатата недела Pfizer објави ажурирани резултати кои покажаа дека третманот со овој лек го намалува ризикот од хоспитализација или смрт за 89 проценти.

Петдневната терапија со Paxlovid вклучува три таблети дадени два пати на ден.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!