Вие имате прво да ја знаете вистината

Папата Франциско ја прифати оставката на африканскиот кардинал Турксон: „Тој беше преоптоварен“

Папата Франциско ја прифати оставката на истакнатиот африкански кардинал кој беше советник за клима и социјална правда, во редок потег со кој беше реконструирана цела канцеларија во Ватикан.

Кардиналот Питер Турксон се повлекува од функцијата шеф на Дикастеријата за да промовира холистички човечки развој, објави Ватикан. И сите други лидери понудија оставки.

Дикастеријата беше формирана во 2016 година и на почетокот на 2017 година ги презеде надлежностите на Папските совети за правда и мир, Cor unum, за пастирска грижа за мигрантите и патниците и за пасторалната грижа на здравствените работници, кои потоа беа укинати, објави Католичката Агенцијата за печат (КТА).

Но, тој голем оддел, формиран со спојување на неколку папски совети, претрпе тешкотии во управувањето од самиот почеток, според извори од Ватикан, цитирани од Ројтерс.

Ватикан не го коментираше времето на неговата оставка или наводите за дисфункција на дикастеријата.

Турксон многумина го сметаа за кандидат за прв африкански папа по 1.500 години, но тој понуди да поднесе оставка минатата недела. Еден извор рече дека е „преоптоварен“.

Кардиналот Турксон (73) од Гана го претставуваше Ватикан на меѓународни собири како што е Светскиот економски форум во Давос.

Со неговата оставка, нема повеќе африкански шефови на дикастерии, бидејќи оваа година се пензионираше кардиналот Роберт Сара од Гвинеја.

Извор од Ватикан вели дека се очекува папата Франциско да го назначи кардиналот Турксон на друга функција во Ватикан.

Турксон до својот 80-ти роденден ќе биде кандидат за конклавата при изборот на новиот папа, доколку Франциск се пензионира или почине.

Католичката црква имала неколку папи од Северна Африка, од кои последниот бил на тронот во 5 век.

Турксон привремено ќе биде заменет со кардиналот Мајкл Черни , експерт за миграција, и сестрата Алесандра Смерили , економист, а и двајцата веќе беа членови на дикастеријата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!